Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Co přináší Zemanova výhra dovnitř stran? Silného Chovance, pnutí v ANO a rebelujícího Klause ml.

Co přináší Zemanova výhra dovnitř stran? Silného Chovance, pnutí v ANO a rebelujícího Klause ml.

Fakt, že Miloš Zeman obhájil prezidentskou funkci, se zcela jistě promítne i dovnitř českých politických stran. Už při sobotním vyhlašování výsledků se za vítězným kandidátem sešikovali představitelé několik partají. Do Zemanova štábu v chodovském TOP Hotelu dorazil předseda SPD Tomio Okamura. Po sítích také začala hned odpoledne kolovat společná fotografie Zemana a dočasného předsedy sociální demokracie Milana Chovance. Pro ČSSD je Zemanova výhra důležitým signálem, který se promítne do průběhu únorového sjezdu strany. Reakci může ale vyvolat také v hnutí ANO nebo ODS.

Aktéři lánské schůzky ožívají

Po předešlé prezidentské volbě se Milan Chovanec vypravil společně s několika dalšími straníky za Milošem Zemanem. Známé setkání, během něhož se pokusili odstranit z čela partaje Bohuslava Sobotku, vešlo do dějin pod názvem lánská schůzka či dokonce puč. Letos se Chovanec vydal podpořit Zemana přímo do jeho štábu. V sobotu v podvečer tak stál na vítězné straně. Pouze o den později pak oznámil, že bude kandidovat na předsedu ČSSD. A to i přesto, právě on byl předsedou strany v době podzimních sněmovních voleb, kdy partaj získala nelichotivých sedm procent.

Jak připomíná analýza INFO.CZ, v sociální demokracii se také začínají stále více objevovat další účastníci lánské schůzky. Jiří Zimola, Michal Hašek a Zdeněk Škromach nedávno založili platformu Zachraňme ČSSD. Zemanovo vítězství je všechny posiluje: ne nadarmo ho před volbou oficiálně podpořili. Dává jim naději, že pro ně končí období, kdy museli za Sobotkova vedení ustoupit do pozadí. Zeman už mimo jiné přislíbil účast na únorovém sjezdu partaje.

Není žádným tajemstvím, že významná část straníků Zemanovi v posledních letech fandila i přesto, že si prezident neodpustil jedinou možnost sociální demokracii - eufemisticky řečeno - kritizovat. Faktem ale je i to, že v partaji se najde i silná opozice vůči Zemanovi. Například Mladí sociální demokraté ve volbě otevřeně podpořili Jiřího Drahoše. Podobně mluvil i Radim Hejduk ze spolku Idealisté, který kandiduje do vedení strany.

Už na únorovém sjezdu se tak proti sobě postaví dva tábory, které se neshodnou na tom, jakým směrem by měla strana dál jít. Jeden se dívá se zalíbením zpět k 90. letům a silnému Zemanovi, ten druhý by se naopak od tohoto proudu chtěl odstřihnout.

Výsledek únorové sjezdu pak může výrazně ovlivnit i druhý pokus o skládání vlády. Sám Babiš řekl, že si počká, až si ČSSD zvolí nové vedení. Zeman po svém znovuzvolení dodal, že nevidí důvod, „proč by měl vydírat Andreje Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování vlády“.

Pro připomenutí: Chovanec nyní ještě s podporou Zemana v zádech rozhodně není pro Babiše dobrá zpráva. Mezi politiky panuje dlouhodobě animozita. Sám Babiš v pondělí pro deník Právo prohlásil: „Já osobně po minulých zkušenostech s panem Chovancem ve vládě určitě sedět nebudu“.

Rebelové v hnutí ANO

„Zemanova ČSSD“ ale není jedinou stranou, do jejíhož vnitřního dění prezidentovo obhájení mandátu zasáhne. K pohybům dochází i uvnitř současného hegemona české politické scény: hnutí ANO. Jak už INFO.CZ popsalo, podpora Zemana vnesla pnutí i do této jinak velmi jednotné strany. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš nejprve podpořil současnou hlavu státu jen sám za sebe, o několik dní později už šlo ale o vyjádření celého vedení ANO.

Například ostravský primátor Tomáš Macura už dříve v rozhovoru pro INFO.CZ popsal, že ho některé kroky hnutí znervózňují. „Včera jsem se zúčastnil mimořádného jednání celostátního výboru hnutí. Tam jsem prezentoval svůj názor na postoj hnutí k prezidentské volbě, ten se však ukázal jako výrazně menšinový. Vedení hnutí poté rozhodlo jinak a demokraticky většinou hlasů členů výboru, což respektuji,“ komentoval pak minulý týden fakt, že hnutí podpořilo oficiálně Zemana.

Odezvu krok vyvolal i mezi europoslanci za ANO. Už před časem se kvůli podpoře Zemana rozešel s hnutím Pavel Telička. Nyní ho následoval europoslanec Petr Ježek. Na postu sice zůstává, s ANO se ale definitivně rozešel. Své rozhodnutí zdůvodnil v obsáhlém vyjádření v dopise, který publikoval i na sociálních sítích. Babišovi tak v EP „zbyly“ europoslankyně Martina Dlabajová a Dita Charanzová. I ty ale obě veřejně prohlásily, že Zemanovi svůj hlas nedají. Pro šéfa hnutí ANO, který si chce v Evropě budovat dobrou image, jsou přitom klíčové.

Otázkou tak je, jak bude vypadat další vývoj vztahu Babiš – Zeman a zda to někteří další členové nebo spolupracovníci hnutí nebudou následovat Ježkova příkladu. A to přesto, že hnutí navenek stále působí semknutě a bez existence vnitřních názorových proudů.

Václav Klaus ml. a ODS

Na Zemanovu stranu se před volbami postavil i Václav Klaus mladší. A to navzdory tomu, že ODS jako celek veřejně podpořila Jiřího Drahoše. Straně se ještě nabízel jako kandidát bývalý premiér Mirek Topolánek. Jak ale řekl v rozhovoru pro INFO.CZ, ODS o jeho kandidaturu zájem neměla.

Proti Zemanovi se ale strana postavila jasně. Už na podzim řekl její předseda Petr Fiala v rozhovoru pro INFO.CZ: „My sledujeme politický cíl a tomu se podřídila naše strategie. Vyhlásili jsme to už před dlouhou dobou: Miloš Zeman nemá pokračovat na Pražském hradě po prezidentské volbě“. Podobně se pak vyjádřil i lednový kongres strany.

Rebel strany Václav Klaus ml. oproti tomu na svém blogu uvedl, že „spoléhat na prezidenta Zemana, že nástupu nové postdemokracie bude účinně čelit, je podobné jako spoléhat na Edvarda Beneše v zimě roku 1948. Je to taky socialista (jako Beneš) a podobně nemá sil na rozdávání. Ale zas volit maskota všech těchhle nových věcí – se nedá už vůbec. Budu volit Zemana“. A dodal: „Bohužel nemáme silnou stranu hájící národní zájmy jako Polsko nebo Maďarsko – jdeme slovenskou cestou“.

Fiala v půlce ledna obhájil bez problémů svůj mandát předsedy ODS. Klaus mladší se ale zřejmě také nijak upozadit nehodlá. Pro doplnění: největším favoritem na příštího prezident je podle Fortuny právě on společně s Jiřím Drahošem a Pavlem Fischerem.

Budoucnost neúspěšných kandidátů

Do dění na tuzemské politické scéně by mohli zasáhnout i neúspěšní kandidáti. Jiří Drahoš by mohl zamířit například do Senátu. Kolem Pavla Fischera i Marka Hilšera brousí politické strany napříč politickým spektrem. Fischer v rozhovoru pro INFO.CZ připustil, že parlament je klíčovým aktérem v českém politickém systému. Hilšer vylučuje, že by nyní vstoupil do nějaké strany. Zároveň ale uvedl, že zvolení Zemana je pro něj silným impulsem z politického života úplně neodcházet. A definitivně proti politickému angažmá už nevystupuje ani Michal Horáček.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867