Dopad na Prahu bude dramatický, uvolněme drakonická opatření. Promoření virem se nevyhneme, říká Bém

07. 04. 2020 • 13:52

„Cítím se dobře. Neměl jsem od počátku žádný příznak,“ řekl ve vysílání Rádia Z bývalý primátor Prahy za ODS a lékař Pavel Bém, který byl v uplynulých dnech pozitivně testovaný na koronavirus. Dle jeho názoru by se měly co nejdřív uvolnit restriktivní opatření tak, aby se život v Praze a všech velkých městech České republiky vrátil do alespoň trochu normálních kolejí. „Ekonomika musí fungovat. Pandemie tu s námi bude v následujících měsících stále,“ říká Bém s tím, že nám nezbyde nic jiného než nechat promořit obyvatelstvo. 

„Pokud vydrží drakonická restriktivní opatření a život v Praze se nevrátí do normálních kolejí, dopad bude dramatický. Praha tvoří 25 % české ekonomiky,“ upozorňuje Bém. Ohroženi dle něj v první řadě jsou zejména drobní živnostníci, OSVČ, malé podniky, ale později dopady pocítí všichni, včetně velkých korporací. I proto se přimlouvá za uvolnění restriktivních opatření co nejdřív tak, aby se život v Praze a dalších velkých městech vrátil do normálních kolejí.   

„Ekonomika musí fungovat,“ říká Bém. Podle něj je evidentní, že tu pandemie bude i v následujících měsících. „A co hůř, ta čísla budou dramaticky větší,“ odhaduje bývalý primátor Prahy.  

„Zní to hrozně, když řekneme promořit obyvatelstvo. Ale ono nám nic jiného nezbyde,“ míní Bém. Pokud by vláda otálela s uvolňováním restriktivních opatření, v samotné Praze to podle Béma může být osudným až 40 % malých podnikatelů, kteří přijdou o své živnosti.

Proč si nemyslí, že koronavirus vyřeší bytovou krizi v Praze? A kde se v boji s koronavirovou pandemií podle něj udělala chyba? 

 

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.