Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drahoš do Senátu: Chybí poučení z chyb a zůstává nekonkrétnost. Komentář M. Žižkové

Drahoš do Senátu: Chybí poučení z chyb a zůstává nekonkrétnost. Komentář M. Žižkové

Další z neúspěšných prezidentských kandidátů oficiálně oznámil svou účast ve volbách do Senátu. O tom, že se Jiří Drahoš uchýlí k tomuto kroku, se mluvilo v podstatě od té chvíle, kdy se ukázalo, že hlavou státu bude dalších pět let Miloš Zeman, a ne bývalý šéf Akademie věd. Stejně tak byl téměř jistý i fakt, že bude kandidovat v některém z pražských okrsků a že se zároveň vyhne těm, o něž se uchází Pavel Fischer nebo Marek Hilšer. Všechny tři kandidáty spojuje mnohé: chtějí přetavit politický kredit z prezidentského klání, mluví o potřebě spojovat Čechy a vyřešit problém exekucí, podporu si vyjednávají napříč politickým spektrem. Podobně ale zní i jejich limity. V Drahošově případě ještě více vystupuje určitá nekonkrétnost a jen omezené poučení se z chyb během prezidentské kampaně.

Hlavním sdělením Drahošovy úterní tiskové konference neměla být jen jeho kandidatura, ale také založení spolku s názvem „Společně pro Česko“. Ten má ambici zabývat se „hlavními problémy naší společnosti a pomáhat při jejich řešení“. Chce společnost spojovat, a ne ji rozdělovat za pomoci vyvolávání strachu a nedůvěry. V tomto prohlášení Drahoš navazuje na svou prezidentskou kampaň. Jakkoliv je pravdivé a sympatické, nelze se ubránit pocitu, že je vrcholně nekonkrétní.

Zatočíme s exekucemi

Bývalý šéf Akademie věd zmiňuje vedle potřeby kvalitního školství například problém exekucí. Mimochodem i třeba Marka Hilšera lze v poslední době vídat na akcích, které se tomuto tématu věnují. Je pravdou, že na jeho závažnost ukazují i aktuální data. Odborníci i politici už několik let projednávají legislativu, která by umožnila lidem v dluhové pasti oddlužení. Zvažuje se místní příslušnost exekutorů, která by seškrtala zbytečné náklady, jež si v některých případech účtují. Snaze přispět k řešení zřejmě nelze nic vytknout.

Faktem ale je, že se jedná o komplexní problém některých regionů Česka, kde se mísí pozůstatky historických událostí s proměnou pracovních příležitostí posledních let. Přijít s návrhem efektivního řešení není jednoduché. Drahoš sice mluví o aktivitách v regionech, jeho kandidatura ale bude – vzhledem k voličům, na které cílí – pragocentrická. A pouhá slova o spojování Čechů nestačí.

Poučil se z chyb?

Otázka tedy zní, do jaké míry se Drahoš poučil ze své prezidentské kandidatury. Reflexe z jeho úst příliš nezazněla. Na nějakou dobu se stáhl do ústraní. Výjimku udělal v případě, kdy na jednom z pražských gymnázií vyprávěl při debatě se studenty, že za jeho negativní výsledek mohou do velké míry emaily s lživými informacemi, které mířily na důchodce na venkově. Ty mu podle jeho soudu mohly ukrást důležité hlasy, které pak rozhodly o Zemanově vítězství. Bližší informace ke své analýze ale Drahoš dodnes sdělit nechce. Ač dezinformace svou roli hrát mohly, nebyly zdaleka jediným faktorem. A je otázkou, do jaké míry se neúspěšný kandidát ze svých dalších chyb poučil.

Po jeho boku stál i v úterý jako jeden ze zakládajících členů nového spolku Jakub Kleindienst – bývalý politik a podnikatel, k němuž se pojí kauzy Davida Ratha nebo Stanislava Grosse. Přestože Drahoš si za ním po celou prezidentskou kampaň stál a jeho působení obhajoval, před druhým kolem prezidentských voleb sám řekl, že musí jeho manažer ustoupit do pozadí, aby nebyl terčem kritiky. Nyní ale podle všeho zůstává jedním z Drahošových nejbližších lidí.

Poslední neznámou představuje funkčnost nepolitického spolku, kterým má „Společně pro Česko“ být. Kolem Drahoše, stejně jako Fischera nebo Hilšera začaly bezprostředně po prezidentské volby kroužit politické strany, které by osobnosti rády získaly do svých řad. Všichni tři se ale stranickému angažmá brání.

Motivací tu může být problém souznít s idejemi konkrétní strany a s jejími aktivitami, ale i neochota připoutat k nim své jméno. Místo toho všichni tři tvrdí, že si vyjednávají podporu napříč stranami. Přílišná abstrakce a ochota vyjít vstříc všem ale také můžou být na škodu.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1