Džordžíno se vrací. Paroubek znovu dobývá ČSSD. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Džordžíno se vrací. Paroubek znovu dobývá ČSSD. Komentář Petra Holce

Bývalý premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek se zle trápí. A to už dlouhých osm let, když ještě v druhý den sněmovních voleb v roce 2010 padl jako předseda ČSSD a zmizel z velké politiky. Teď se Paroubek znovu snaží o comeback, když chce za ČSSD na podzim na Ostravsku kandidovat do Senátu. Jeho podporu už schválila okresní ostravská konference strany, potvrdit ji ale budou muset i vyšší orgány.

Paroubek si pro podporu své kandidatury přijel do Ostravy osobně. A byl to starý dobrý Džórdžíno, jak si ho pamatujeme z dob jeho největší slávy a dekadence, kdy se pasoval na nejlepšího TV debatéra, na jeho předvolebních mítincích se mlátili lidi a sám velký gróf brázdil v roce 2008 předvolební Česko v oranžovém americkém trucku bez patřičného povolení. Strávil jsem tehdy s Paroubkem na jeho spanilých jízdách Českem nemálo času a upřímně musím přiznat, že mi chybí. Byla to fakt velká jízda!

Paroubek teď do Ostravy přijel s tím, že ČSSD nutně potřebuje změnu. „A upřímně řečeno, já jsem ta změna. Já jsem politiku dělal jinak, než ji dělalo vedení ČSSD, které po volbách v minulém roce skončilo. Moje vítězství by se rovnalo zázraku. Ale jak známo, zázraky se někdy dějí,“ řekl se svou typickou skromností delegátům. Paroubek chce do Senátu kandidovat jako nezávislý, do ČSSD by prý vstoupil až potom.

Jeho comeback je už jak špatné dé-jà vu, jen se mění recept. Expremiér se ze všech sil snažil o návrat v Praze už před loňskými sněmovními volbami, i tehdejší ČSSD nacházející se v rozkladném předvolebním limbu však našla dost příčetnosti, aby mu zavřela dveře. „Jiří Paroubek se nevrací do soc. dem. jednoduše proto, že když někdo odejde ze strany a založí stranu, která pak soc. dem. odebírá procenta, tak na to máme ve stanovách speciální proceduru. Je bublina, která za to ani nestála,“ řekl k tomu tehdejší místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Nejen on správně tušil, že Paroubek se nikdy nevrací jako pouhý poslanec nebo senátor, ale že se chce strany vždy zmocnit. Neúspěšně to zkusil už v raných 90. letech, nakonec mu to pak vyšlo až po pádu Stanislava Grosse na jaře 2005. Ano, Paroubek byl poslední skutečný lídr v čele ČSSD, o tom žádná. Nakonec ale bohužel vedl až moc; symbolem jeho lídrovství se stala mladá milenka Petra, nehořící doutníky, kamarádi z polosvěta a taky vražda na křtu jeho knižního opusu. Že to ale byly bohatýrské časy!

Ve sněmovních volbách v roce 2006 Paroubek vytáhl ČSSD nad 30 procent, během čtyř let své bizarní předsednické totality, kdy chtěl vládnout i s Marťany, ji ale zase srazil na 20 procent, kvůli nimž sám rezignoval. Pak ukradl se svým osobním kmotrem Petrem Bendou národní socialisty, které přejmenoval na LEV21, záhy po něm ale neštěkl ani pes; všechny své následující kandidatury proměnil v úctyhodné fiasko, když jeho výsledek ve sněmovních i evropských volbách v letech 2013 a 2014 vždy začínal hrdou nulou. A teď je z něj najednou změna, jíž ČSSD potřebuje. Bravo!

Ironie je, že doba by mu mohla i přát, což Paroubek jistě větří. ČSSD právě sužuje referendum o vládě s ANO a strana zůstává od voleb rozdělená, což výsledek referenda nejspíš jen stvrdí, ať už dopadne jakkoli. Nové vedoucí duo Hamáček-Zimola stranu převzalo s příslibem vládního projektu a jakýkoli jeho neúspěch zřejmě přivodí i jejich konec. Jejich pozice ale zůstane nejistá, i když menšinová vláda vznikne. Své odpůrce budou muset kvůli kompromisům permanentně přesvědčovat, aby je ušetřili puče, jímž v Lidovém domě řeší spory.   

Paroubek proto cítí, že se historie možná opakuje. Na jaře 2005 ho do čela ČSSD v podstatě náhodou taky vynesla krize, když padl Gross a preference strany letěly k 10 procentům. Teď jsou na sedmi procentech, s ČSSD zle cvičí nejen prezident a její nový místopředseda Jaroslav Foldyna se volně převtěluje v Rockyho. Ideální moment pro Džórdžína!   

Senátní volby se blíží. Aktuální zpravodajství i informace o kandidátech naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud