Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Džordžíno se vrací. Paroubek znovu dobývá ČSSD. Komentář Petra Holce

Džordžíno se vrací. Paroubek znovu dobývá ČSSD. Komentář Petra Holce

Bývalý premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek se zle trápí. A to už dlouhých osm let, když ještě v druhý den sněmovních voleb v roce 2010 padl jako předseda ČSSD a zmizel z velké politiky. Teď se Paroubek znovu snaží o comeback, když chce za ČSSD na podzim na Ostravsku kandidovat do Senátu. Jeho podporu už schválila okresní ostravská konference strany, potvrdit ji ale budou muset i vyšší orgány.

Paroubek si pro podporu své kandidatury přijel do Ostravy osobně. A byl to starý dobrý Džórdžíno, jak si ho pamatujeme z dob jeho největší slávy a dekadence, kdy se pasoval na nejlepšího TV debatéra, na jeho předvolebních mítincích se mlátili lidi a sám velký gróf brázdil v roce 2008 předvolební Česko v oranžovém americkém trucku bez patřičného povolení. Strávil jsem tehdy s Paroubkem na jeho spanilých jízdách Českem nemálo času a upřímně musím přiznat, že mi chybí. Byla to fakt velká jízda!

Paroubek teď do Ostravy přijel s tím, že ČSSD nutně potřebuje změnu. „A upřímně řečeno, já jsem ta změna. Já jsem politiku dělal jinak, než ji dělalo vedení ČSSD, které po volbách v minulém roce skončilo. Moje vítězství by se rovnalo zázraku. Ale jak známo, zázraky se někdy dějí,“ řekl se svou typickou skromností delegátům. Paroubek chce do Senátu kandidovat jako nezávislý, do ČSSD by prý vstoupil až potom.

Jeho comeback je už jak špatné dé-jà vu, jen se mění recept. Expremiér se ze všech sil snažil o návrat v Praze už před loňskými sněmovními volbami, i tehdejší ČSSD nacházející se v rozkladném předvolebním limbu však našla dost příčetnosti, aby mu zavřela dveře. „Jiří Paroubek se nevrací do soc. dem. jednoduše proto, že když někdo odejde ze strany a založí stranu, která pak soc. dem. odebírá procenta, tak na to máme ve stanovách speciální proceduru. Je bublina, která za to ani nestála,“ řekl k tomu tehdejší místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Nejen on správně tušil, že Paroubek se nikdy nevrací jako pouhý poslanec nebo senátor, ale že se chce strany vždy zmocnit. Neúspěšně to zkusil už v raných 90. letech, nakonec mu to pak vyšlo až po pádu Stanislava Grosse na jaře 2005. Ano, Paroubek byl poslední skutečný lídr v čele ČSSD, o tom žádná. Nakonec ale bohužel vedl až moc; symbolem jeho lídrovství se stala mladá milenka Petra, nehořící doutníky, kamarádi z polosvěta a taky vražda na křtu jeho knižního opusu. Že to ale byly bohatýrské časy!

Ve sněmovních volbách v roce 2006 Paroubek vytáhl ČSSD nad 30 procent, během čtyř let své bizarní předsednické totality, kdy chtěl vládnout i s Marťany, ji ale zase srazil na 20 procent, kvůli nimž sám rezignoval. Pak ukradl se svým osobním kmotrem Petrem Bendou národní socialisty, které přejmenoval na LEV21, záhy po něm ale neštěkl ani pes; všechny své následující kandidatury proměnil v úctyhodné fiasko, když jeho výsledek ve sněmovních i evropských volbách v letech 2013 a 2014 vždy začínal hrdou nulou. A teď je z něj najednou změna, jíž ČSSD potřebuje. Bravo!

Ironie je, že doba by mu mohla i přát, což Paroubek jistě větří. ČSSD právě sužuje referendum o vládě s ANO a strana zůstává od voleb rozdělená, což výsledek referenda nejspíš jen stvrdí, ať už dopadne jakkoli. Nové vedoucí duo Hamáček-Zimola stranu převzalo s příslibem vládního projektu a jakýkoli jeho neúspěch zřejmě přivodí i jejich konec. Jejich pozice ale zůstane nejistá, i když menšinová vláda vznikne. Své odpůrce budou muset kvůli kompromisům permanentně přesvědčovat, aby je ušetřili puče, jímž v Lidovém domě řeší spory.   

Paroubek proto cítí, že se historie možná opakuje. Na jaře 2005 ho do čela ČSSD v podstatě náhodou taky vynesla krize, když padl Gross a preference strany letěly k 10 procentům. Teď jsou na sedmi procentech, s ČSSD zle cvičí nejen prezident a její nový místopředseda Jaroslav Foldyna se volně převtěluje v Rockyho. Ideální moment pro Džórdžína!   

Senátní volby se blíží. Aktuální zpravodajství i informace o kandidátech naleznete zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1