Rozlučte se se spalovacími motory, europoslanci rozhodli, čím budete jezdit. Proč je to úplně zbytečné?

Lukáš Pospíšil

KOMENTÁŘ LUKÁŠE POSPÍŠILA | Evropský parlament schválil návrh, který má od roku 2035 zakázat prodej nových osobních aut se spalovacími motory. Zbytečnější věc udělat nemohl, chce se říct. Ne snad proto, že by to byla nějaká předzvěst zkázy, ale především proto, že blízké budoucnosti bude taková úvaha z principu zcela nadbytečná. A pokud ne, bude to s námi skutečně špatné.

Celá epizoda, která se pravidelně vrací na přední stránky médií, aby vyvolala pochopitelné zděšení, je ze všeho nejvíc přehlídkou přepálených emocí a zcela neúměrného množství vynaložené energie. Faktem totiž je, že tuhle energii bychom měli napřít k úplně jiným otázkám, které jsou pro naši budoucnost závažnější než abstraktní debata o tom, čím budeme jezdit na nákup za dlouhých dvanáct let. (A ne, debata o genderových kvótách pro firmy obchodované na burze to není, ale o tom až jindy…)

Ano, můžeme spekulovat o tom, co elektromobilita přinese či vezme (nejen) českému venkovu, ale neexistuje snad jediný důvod, který by dnes dával jistotu, že lidi v Podkrkonoší nebo na Šumavě čeká v roce 2035 nevyhnutelná zhouba.

Ano, můžeme se obávat, co nástup elektromobility udělá s cenami ojetin, ale možná bude lepší rozloučit se konečně s představou, že Česko musí navěky být odpadištěm s jedním z nejstarších vozových parků v Evropě, který dnes i tak neúměrně zdražuje.

Ano, můžeme kritizovat politické rozhodnutí učiněné od stolu, z kanceláří „europoslanců odtržených od reality“, kteří diktují, co se smí a nesmí prodávat, namísto aby stanovovili rámec, kterému by se trh přirozeně přizpůsobil.

Ale jde o něco jiného – že v příští dekádě nebudeme jezdit s auty na benzin, je fakt a je to dobře. A co víc, rozhodneme se tak sami od sebe, bez toho, že by nás europoslanci vedli za ruku. Vše výše zmíněné je v podstatě jen šum, který nás bohužel bude dál zaměstnávat, až se příslušný návrh bude projednávat na úrovni členských států.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč jsme v unikátní historické chvíli?
  • Co si přečíst, aby vás politici ve Štrasburku nestresovali?
  • A proč jsou naše dnešní starosti komické?
sinfin.digital