Evropa neví, jak zabránit terorismu. Komentář Daniela Bareta | info.cz

Články odjinud

Evropa neví, jak zabránit terorismu. Komentář Daniela Bareta

Je to válka, i když se tomu neříká válka. Při teroristických útocích jenom od loňského 14. července, kdy zločinci zabíjeli pomocí kamionu na promenádě ve francouzské Nice, zemřelo v Evropě 183 lidí a celkem přes 1000 jich bylo zraněno. Naprostou většinu útoků spáchali v poslední době islamisté a nejčastěji k tomu použili nějaký druh automobilu. Útoky spáchané za použití auta jsou bohužel trendem posledních let. Viděli jsme to i ve čtvrtek odpoledne na ulici La Rambla v katalánské Barceloně, kde zemřelo 13 lidí a více než 100 jich bylo zraněno.

Podle frekvence útoků i podle toho, že se nejedná o izolované místo (teroristé v poslední době zabíjeli lidi ve Francii, Belgii, Velké Británii, Španělsku, Švédsku, Německu, Rusku či Bosně a pokusy o atentáty byly zmařeny v Itálii, Rakousku, Nizozemsku i jinde), se dá usuzovat, že kontinent čeká ještě dlouhý a hodně krvavý boj s radikály, kterých jsou zejména ve fundamentalistickém islámském prostředí v Evropě desítky tisíc. 

Prostředí extrémistů posiluje nejenom radikální náboženská ideologie, ale i války na Blízkém východě a v severní Africe a také ilegální migrace.

Jako obrovský bezpečnostní problém se pak ukazují útoky za použití automobilů. I to jsme viděli ve čtvrtek v Barceloně. Zbraň nebo výbušniny se pořizují daleko složitěji, auto půjčí každému, kdo má řidičský průkaz a zabít s ním je bohužel poměrně jednoduché. 

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud