Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropa neví, jak zabránit terorismu. Komentář Daniela Bareta

Evropa neví, jak zabránit terorismu. Komentář Daniela Bareta

Je to válka, i když se tomu neříká válka. Při teroristických útocích jenom od loňského 14. července, kdy zločinci zabíjeli pomocí kamionu na promenádě ve francouzské Nice, zemřelo v Evropě 183 lidí a celkem přes 1000 jich bylo zraněno. Naprostou většinu útoků spáchali v poslední době islamisté a nejčastěji k tomu použili nějaký druh automobilu. Útoky spáchané za použití auta jsou bohužel trendem posledních let. Viděli jsme to i ve čtvrtek odpoledne na ulici La Rambla v katalánské Barceloně, kde zemřelo 13 lidí a více než 100 jich bylo zraněno.

Podle frekvence útoků i podle toho, že se nejedná o izolované místo (teroristé v poslední době zabíjeli lidi ve Francii, Belgii, Velké Británii, Španělsku, Švédsku, Německu, Rusku či Bosně a pokusy o atentáty byly zmařeny v Itálii, Rakousku, Nizozemsku i jinde), se dá usuzovat, že kontinent čeká ještě dlouhý a hodně krvavý boj s radikály, kterých jsou zejména ve fundamentalistickém islámském prostředí v Evropě desítky tisíc. 

Prostředí extrémistů posiluje nejenom radikální náboženská ideologie, ale i války na Blízkém východě a v severní Africe a také ilegální migrace.

Jako obrovský bezpečnostní problém se pak ukazují útoky za použití automobilů. I to jsme viděli ve čtvrtek v Barceloně. Zbraň nebo výbušniny se pořizují daleko složitěji, auto půjčí každému, kdo má řidičský průkaz a zabít s ním je bohužel poměrně jednoduché. 

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1