Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Glosa: Zdánlivě nudný sjezd. Zkouška Babišem se může brzy vrátit a pak se ukáže „barevné“ vedení

Glosa: Zdánlivě nudný sjezd. Zkouška Babišem se může brzy vrátit a pak se ukáže „barevné“ vedení

Sociální demokraté se dnes sjeli do Hradce Králové. Už od čtvrtečního večera ale bylo jasné, že sjezd nebude tak dramatický, jak by mohl být. Před dvěma dny zkrachovala jednání vedení ČSSD s hnutím ANO. A z řad sociální demokracie v té době zaznělo jasné oddechnutí si. Ve stejné atmosféře se nesl i dnešní den v královéhradeckém kulturním domě Střelnice. Stejná zkouška se ale může brzy vrátit a není jasné, jak ji čerstvě zvolené vedení zvládne.

Na chodbách se dnes mezi delegáty ještě vedly řeči ohledně vyjednávání o koaliční spolupráci s Andrejem Babišem. Na první pohled ale bylo zřejmé, že se sociálním demokratům ulevilo, že nejsou postaveni před rozhodování ve vnitrostranickém referendu. Pokud by tomu tak bylo, působil by dnešní sjezd podstatně dramatičtěji. Strana totiž není v přístupu k vládnutí s hnutím ANO zdaleka jednotná. Ať by předseda Jan Hamáček s prvním místopředsedou Jiřím Zimolou dojednali jakýkoliv kompromis, byl by stále jen na půl cesty od rozhodnutí nejít do vlády s trestně stíhanou osobou v čele.

Už v minulých dnech tak přicházely od mnohých straníků vyjádření, že Andrej Babiš je pro ně nepřekonatelným problémem. I dnes přetrvával názor, že je partaj naladěná proti takovéto formě vládnutí.

A protože na stole nakonec žádný návrh ani nebyl, mohli se Jan Hamáček i Jiří Zimola na začátku sjezdu pochválit, že ustáli složitá jednání a vzepřeli se byznysovým pravidlům, která se jim snažil vnutit premiér v demisi. Dočkali se potlesku. Někteří straníci jim i z pódia za jejich rozhodnutí a závěrečný „majstrštyk“ poděkovali.

Za největší pozdvižení dnešního sjezdu by se tak dalo považovat opakované okřikování delegátů, že nemají v sále hlučet a pak se vrátit od piva, které čepovali na dvorku, alespoň na hlasování. Dobrou image straně nedotvářelo ani elektronické hlasování. Nejasnosti kolem toho, kdy a jak tlačítka mačkat, aby signál došel tam, kam má, vedly až ke zpochybnění celého hlasování. Přestože i toto ukazuje na to, jak strana (ne)funguje, jde spíše o tu anekdotickou část dne. Ta důležitější se odehrávala jindy.

Sociální demokraté si dnes dovolili své vedení. Vedle Jana Hamáčka a Jiřího Zimoly v něm figurují řadoví místopředsedové Martin Netolický, Jaroslav Foldyna, Jana Fialová a Roman Onderka. Pátého vybere ústřední výkonný výbor. Mezi neúspěšnými kandidáty tak zůstaly europoslanci nebo zástupci mladé generace.

Vedení ČSSD je téměř úplně obměněné. Z toho minulého přetrval pouze současný předseda Hamáček. Bylo téměř jisté, že po výrazné porážce v podzimních volbách, budou straníci požadovat změnu. Nové vedení se ale vyznačuje také tím, že je – slovy místopředsedy Netolického – pestrobarevné. Sami jeho členové si pochvalují, že je to tak dobře, že v čele soc. dem. budou konečně zastoupeny různé názorové proudy. Bývalému předsedovi Bohuslavu Sobotkovi kritici vyčítali, že se příliš obklopuje svými blízkými. Nyní má skončit „servilní přikyvování“.

Jak bude spolupráce fungovat v praxi, se ale teprve ukáže. Faktem totiž je, že vedení je opravdu namixováno z různých straníků. Na jedné straně dominuje Jaroslav Foldyna, který dle svých dnešních slov kandidoval, aby „naštval Mirka“ (míněno europoslance za ČSSD Miroslava Poche). Zároveň se neštítí využít pro získání voličů rétoriku hraničící s diskursem extrémistických stran. Dlouhodobě také obhajuje jednání prezidenta Miloše Zemana.

Již zmíněný Netolický naopak v letošních volbách deklaroval, že volil Jiřího Drahoše. Na Zemanovi mu vadí například to, že podle něj vykládá ústavu účelově.

Rozpětí myšlenek a přístupů a nakonec i některé malicherné dohady, které dnešní sjezd provázely, ukazují, že sociální demokracie je demokratickou stranou s „pestrobarevnými“ členy, což se odráží i ve složení vedení. Blízká budoucnost ovšem ukáže, zda to může partaj, která nutně potřebuje před komunálními a senátními volbami chytit nový dech, posilnit. A první zkouška může být na dosah. Ačkoliv mnoha straníkům spadnul po krachu jednávání s ANO kámen ze srdce, stále to není úplně uzavřená věc. Jak říká první místopředseda Zimola: dveře pro vyjednávání se dají opět otevřít.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867