Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hackerství je byznys, musíme se naučit dodržovat hygienické návyky

Hackerství je byznys, musíme se naučit dodržovat hygienické návyky

Wikileaks zveřejnil 8000 dokumentů o hackerských praktikách CIA. Tento na první pohled šokující titulek je ale ve své podstatě jen odrazem běžné reality a v zásadě ničím výjimečným. Zpravodajské služby totiž z principu věci získávají informace pomocí všech možných nástrojů, čili by nás nemělo překvapovat, že to v rámci své práce a kompetencí dělají.

Uniklé dokumenty hovoří o hackerských technikách používaných k průnikům do telefonů, televizorů a dalších IT zařízení, které jsou pak využívány pro shromažďování informací. Ani toto pro nás není novinka a stačí si připomenout třeba aféru masívních odposlechů německých špiček včetně samotné kancléřky Merkelové, které před několika lety tvrdě zasáhlo Německo-Americké vztahy. Od té doby mimochodem členové německé vlády nebo vysocí státní úředníci při cestách do USA používají jen jednorázové telefony, které se po návratu delegací ničí. Pozoruhodné bezpečnostní řešení, leč pro běžného smrtelníka těžko použitelné.

Co mne na zprávě zaujalo, je započaté vyšetřování způsobu, jak se tyto dokumenty z agentury dostaly. Po úvodní tezi, že za to mohou cizí zpravodajské mocnosti (tušíme že Ruské či Čínské, samozřejmě), si zřejmě CIA uvědomila, že to by její pověst ještě více poškodilo. Odhalila tedy zřejmou příčinu, že za ztrátu může neloajální zaměstnanec, ostatně tak jako vždy v těchto případech. Obdobně i za úniky dat z komerčních firem velmi často mohou neloajální nebo nezodpovědní zaměstnanci. Jak bude CIA nyní hledat konkrétního viníka? Překvapivě k tomu nepoužije žádné moderní technologie, svoji IT infrastrukturu, sofistikované nástroje, ale bude vyslýchat 1000 lidí, kteří se potenciálně mohli k těmto dokumentům dostat. Vypadá to, jako by CIA neměla dobře zmapované kdo, kdy a jak pracuje s jejím know-how.

Je potřeba si uvědomit, že takové hackerské praktiky nepoužívá pouze CIA a jiné zpravodajské služby, ale z kybernetického zločinu se pomalu stává velice výnosný byznys, kterým se živí ohromné množství lidí na celém světě. Se stoupajícím množstvím zařízení připojených na internet (dříve to byly jen počítače, později telefony, nyní se postupně dostáváme ke spotřební elektronice, autům a trendem bude zřejmě i tzv. internet věcí) významně stoupá množství na dálku napadnutelných cílů a s tím související potenciální problémy. Lidé si bohužel často neuvědomují, že je třeba se o tyto elektronické zařízení také starat a že jejich používání nese sebou jistá rizika.

V oblasti kybernetické bezpečnosti se budeme muset naučit dodržovat také základní hygienické návyky. Stejně jako si po příchodu domů umýváme automaticky ruce, a kolektivně tak předcházíme infekčním nemocím jako je třeba žloutenka, je třeba i ve vztahu k IT spotřební elektronice vybudovat základní hygienické návyky. A kdybychom začali třeba zdánlivým detailem, že budeme svá zařízení udržovat vždy aktuální (a tím nemyslím jen operační systém, ale i aplikace v něm nainstalované), byl by to významný krok vpřed. Bohužel celá řada zranitelností, které byla zveřejněna již před mnoha lety, jsou stále masivně využívána díky tomu, že uživatelé se rozhodli svá zařízení ponechat bez aktualizací. Nebuďme ke kybernetické bezpečnosti lhostejní a pohodlní, způsobujeme tím problémy sobě i ostatním.

Autor je technickým ředitelem společnosti SODAT 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744