Hlas rozumu. Stát už nemůže beztrestně ohrožovat soukromý byznys

Německý ústavní soud rozhodl, že energetické společnosti mohou požadovat odškodnění za uzavření jaderných elektráren. O něm rozhodla v návaznosti na nehodu v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě německá vláda. Rozsudek může mít dalekosáhlé dopady nejen v Německu. Ukázal, že stát nemůže bezhlavě měnit podmínky pro byznys, aniž by za to nesl zodpovědnost.

O odstavení jaderných elektráren německá vláda rozhodla už v roce 2002 a stanovila, kolik energie mohou jednotlivé reaktory vyprodukovat. V roce 2010 ovšem průměrnou životnost reaktorů prodloužila o dalších 12 let. Podobně by Německo postupovalo i nadále, pokud by o rok později nedošlo v japonské Fukušimě k zemětřesení a následné vlně tsunami, která způsobila druhou nejhorší havárii jaderné elektrárny v historii. Vláda tak po událostech v Japonsku stanovila nejzazší hranici, kdy mají jaderné elektrárny v Německu skončit. A to na rok 2022.

Za kompromitujícím videem na Forejta jsou dluhy, ne politika, říká jeho autor v rozhovoru pro INFO.CZ

Energetické společnosti RWE a EON kvůli náhlé změně politiky požadovaly zhruba 14 miliard eur jako kompenzaci. Potud se zdá, že vše je v pořádku. Firmy dostanou své peníze a pomůže jim to uniknout ze svízelné situace, kam se dostaly vinou politického rozhodnutí. To by ovšem bylo příliš jednoduché. Podle analytiků společnosti dosáhnou jen na zlomek požadované částky. Konkrétně na zhruba 600 milionů eur pro RWE a maximálně 1,5 miliardy eur pro Eon.

Tyto částky jsou pro lepší představu v součtu zhruba třetinou nákladů, které obě firmy vydají na skladování vyhořelého jaderného paliva. Představují také jen šest procent tržní hodnoty, o níž přišly na burze po havárii ve Fukušimě.

Odškodné zasažené firmy samozřejmě neodmítnou, ale jejich situaci to příliš nevylepší. Rozsudek ústavního soudu je ovšem důležitý pro budoucnost. Pokud by se například stát pokusil ukončit činnost uhelných elektráren, už předem musí počítat s tučným odškodněním, které pravděpodobně bude muset vyplatit energetickým firmám.

SDÍLET
sinfin.digital