Holec: Rozčilení nestačí. S nadstranickostí se demonstranti Babiše nezbaví | info.cz

Články odjinud

Holec: Rozčilení nestačí. S nadstranickostí se demonstranti Babiše nezbaví

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Mikuláš Minář sliboval, že na velké finále svých demonstrací na Letné dostane až 350 tisíc lidí. I čtvrt milionu, který jich sem podle oficiálních odhadů přišel demonstrovat nejen proti premiérovi Andreji Babišovi, je ale jistě úspěch. Mladý šéf spolku Milion chvilek pro demokracii má organizační „výtlak“, jak říkají lobbisté. Bylo by proto překvapením, kdyby si nového „influencera“ nevšimla nějaká velká firma, čímž nemyslím Agrofert. Otázka ale je, co Minář může ze svých demonstrací vytlouct politicky. 

„V nadstranickosti je síla těchto protestů,“ řekl na Letné místopředseda Milionu chvilek a Minářova pravá ruka Benjamin Roll. Možná společensky, pokud je pojmete jako velký mejdan, kde promluví herci, zahraje Tomáš Klus a zdravici tradičně pošle kněz Václav Malý. Jenže Minářovy demonstrace jsou primárně politické: požadují demisi konkrétního politika, premiéra a šéfa ANO Babiše. Ostatně tak to celé i začalo už po sněmovních volbách v roce 2017, které ANO jasně vyhrálo. Jen se to tehdy ještě nejmenovalo Miliony chvilek, ale Chvilka pro Andreje.

Svou velkou chvilku teď proto cítí i Minář, i když Babiše funkce premiéra nezbavil. A stejně tak opoziční politici. Minář a spol. je sice na Letnou radši nezvali, aby mohli demonstrovat svou „nadstranickost“, politici si ale stejně nemohli pomoct ani pro tentokrát. Čtvrt milionu potenciálních voličů je zhruba poslední volební zisk STAN, který partu starostů, dlouho jen přívěsek TOP 09, poprvé poslal samostatně do sněmovny.

Svou účast na Letné proto hned ochotně stvrdil rodinným fotem z davu šéf Pirátů Ivan Bartoš a společným obrázkem se rádi pochlubili i Karel Schwarzenberg s Jiřím Pospíšilem, bývalý a současný šéf TOP 09. Politicky Letnou pojal také šéf ODS Petr Fiala, který demonstraci přímo spojil s poslaneckým hlasováním o nedůvěře vládě tento týden. Minářovy demonstrace jsou tak nadstranické snad jen v tom, že se politicky celkem jasně překrývají se současnou opozicí, která je vzhledem k počtu stran a odpadlických part nadstranická jako nikdy předtím.

Snad s výjimkou SPD Tomia Okamury, kde si rádi pouštějí jiné písničky než Klusovy protestsongy. Možná i proto, že právě Klus před časem svůj muzikanstký protest namířil hlavně proti stranám, jejichž politici nyní přišli na Letnou, což je jedna z ironií demonstrací. „Chceme, aby v příštích volbách vyhrály slušné politické strany, které by Andreje Babiše ohlídaly,“ řekl na Letné Minář. Těžko říct, koho těmito slušnými politickými stranami myslí.

Ještě před Babišem totiž Klus jako „neslušné“ nejvíc znesvěcoval ODS a TOP 09, které dnes mají boj proti Babišovi jako svůj hlavní program a Minářovy akce si politicky nejvíc přivlastňují. Největší problém opozice je ale už zmíněná „nadstranickost“. Opozici teď dominují občanští demokraté s Piráty, kteří do sněmovny mimo jiné přišli zničit i ODS. Jejich případná koalice by proto byl obyčejný kanibalismus. A TOP 09, STAN i lidovci zase balancují na pětiprocentní hranici propadnutí z opozice mimo sněmovnu.

Problém je, že „slušné“ opozici, jak o některých jejích stranách mluví Minář, chybí nejen politická jednota, ale hlavně silný a charismatický lídr, který by se mohl postavit Babišovi. Šéf TOP 09 Pospíšil je kádr, jehož minimální politická trvanlivost prošla dávno před tím, než si od knížete s Miroslavem Kalouskem „vypůjčil“ jejich TOP 09. A Fiala „zašpuntoval“ ODS někde kolem 14 procent.

Pro všechny „piráty“ je jistě charismatickým lídrem Bartoš, který nyní v hitparádě politické popularity dýchá na záda Babišovi. Jenže Piráti jsou všude na světě pouhým politickým koloritem, nikdy ne hlavní politickou silou. Navíc vláda Pirátů v Praze ukazuje, že nikdy nemůžou vládnout, jak už naznačuje i jejich jméno. Demonstrace Milionu chvilek nápadně připomínají někdejší akci Děkujeme, odejděte z roku 1999. I ta zdůrazňovala slušnost a morálku v politice, velebila občanskou společnost a kritizovala politický marasmus. A stejně jako Minář vyzývala politiky k demisi, tehdy hlavně premiéra Miloše Zemana a šéfa opoziční ODS Václava Klause.

Ani jeden z nich tyto výzvy stejně jako nyní Babiš nevyslyšel, zato se z obou „nenáviděných“ politiků později stali prezidenti. Megademonstrace na Letné začala slovy T.G. Masaryka, jak už to v podobných případech bývá. A právě jeho jiná slova se hodí i na budoucnost celé akce. „Rozčilení není program,“ říkal taky Masaryk. Nebo jinak: rozčilení je nezbytný element jakékoli úspěšné demonstrace. Na vítězství ve volbách ale potřebujete víc. A zvlášť, když je s rozčilením lidí na tradiční politické strany vyhrál už Babiš.     

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud