Hurá na Piráty! Klaus má pravdu, nové „radikály“ ale Okamura nezastaví

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Půl roku před volbami stihlo Piráty prohlášení bývalého prezidenta a premiéra Václava Klause. „S velkým znepokojením sledujeme na Západě probíhající nástup extrémní nové levice a její nepřátelství vůči svobodě a kapitalismu,“ píše v něm Klaus. Ten nazývá Piráty „radikální silami“, a burcuje proto k jejich zastavení.

„Vyzýváme všechny, kteří sdílejí náš pohled a kterým není lhostejný osud naší země, aby se pokusili domluvit a táhnout za jeden provaz. Aby představitelé nejrůznějších politických i občanských seskupení v nadcházejících volbách nedopustili propadnutí hlasů svých stoupenců,“ uvádí Klaus

Problém je, že Piráty nezastaví SPD ani Trikolóra, které Klaus zmiňuje jako jediné síly na politické scéně, které se „snaží prosazovat návrat k normálním poměrům, zdravému životu společnosti a svobodnému podnikání“. Tomio Okamura se sice pořád pere o třetí místo za ANO a Piráty, sílu antibabišovských koalic ale pořád nemá; a Trikolóře Václava Klause ml. zatím nehrozí ani vstup do sněmovny. Obě strany by sice posílilo spojení, jenže to znemožnuje jejich „vůdcovský“ princip. V politice totiž na rozdíl od showbyznysu platí, že kde je místo pro jednoho „vůdce“, tam nikdy není místo pro dva. (Václav Klaus ml. den po zveřejnění tohoto textu na svém facebooku oznámil, že odchází z čela Trikolory a ukončí veřejné aktivity.)

Václav Klaus mladší má podle průzkumů do sněmovny stále daleko.
sinfin.digital