Hurá, volby! Dáme referendum a zařízneme kamenolom!

KOMENTÁŘ RADKA KOVANDY | Že před volbami nastává doba zázraků, v níž se dokončují všechny stavby, to už dneska nikoho nepřekvapí. Poslední dobou se však na úrovni měst a obcí zázraky dějí i v průběhu voleb samotných, a to díky fenoménu zvanému místní referendum. Je samozřejmě dobře, že tento institut už 15 let máme v legislativě, protože zastupitelská demokracie má své limity – o některých otázkách by si zkrátka lidé měli rozhodovat sami a přímo. Jenomže když se to přežene, stane se z místního referenda jen další nástroj, jak blokovat veřejně prospěšnou infrastrukturu. A obávám se, že přesně tohoto jevu jsme letos svědky.

Chcete místo lesa kamenolom? Chcete, aby za obcí vyrostly průmyslové haly? Chcete, aby pokračovala v provozu spalovna komunálního odpadu? Když se zeptáte prakticky kohokoliv na tyto rozvojové otázky, odpověď bude znít z 99 procent ne! Obdobně byste se mohli ptát, zda lidé chtějí platit daně nebo vstávat ráno do práce.

Ze statistik ministerstva vnitra vyplývá, že od vzniku zákona o místním referendu v roce 2006 vyhlásily obce v Česku 337 plebiscitů a z toho 80 procent bylo platných. Průměrně připadá na rok 22 hlasování. Místní referendum bylo hodně oblíbené zejména v pionýrském období 2006-2014, pak nastal určitý útlum a letos se patrně vrací boom – celkem by mělo být 26 referend, což je nejvíce za sedm let, a z toho 19 jich proběhne v souběhu s volbami, což je historicky druhé nejvyšší číslo. Onen souběh s volbami je pochopitelně velmi výhodný, protože snižuje náročnost organizace a přispívá k účasti obyvatel.

Letošní tematická skladba referend je opravdu pestrá. Lidé už rozhodovali o rekonstrukci kulturního domu, obnově rybníka, stavbě splaškové kanalizace, rozšíření základní školy či vlastnictví zámeckého areálu. Ale ta správná nálož nás teprve čeká na konci tohoto týdne – držte si klobouky! V rámci voleb do Sněmovny se bude hlasovat o tak „zásadních“ věcech, jako je náhrada šesti sakur novými hlohy na náměstí, podoba omítky na historické věži, dilema mezi okružní křižovatkou a „chytrou“ křižovatkou se semafory anebo oplocení obory za účelem chovu jelenů…

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč je institut referenda spíše zlým pánem než dobrým sluhou?
  • Kdo nese odpovědnost za výsledky referenda?
sinfin.digital