Informační válka v 21. století dostala nový význam. Vítěze určí lidé, ne situace na bojišti

Marek Hanč

KOMENTÁŘ MARKA HANČE | V posledních letech jsme všichni pochopili význam kvalitně řízené komunikace. Válečné konflikty nejsou výjimkou. Naopak se význam informačního prostoru ještě více posiluje. Jsme toho svědky i v posledních dnech, protože bez ohledu na výsledek na bojišti, v očích lidí vítězí ten, kdo vypráví vítězný příběh. Proč tomu tak je a „David“ Zelenskyj zatím poráží Goliáše propagandy Putina?

O osudu války už se nerozhoduje pouze na bitevním poli. Skutečnými vítězi jsou ti, kdo ovládají všechny techniky informační války a veřejnost po celém světě přesvědčí o svém narativu válečného příběhu. Zvláštní na celé situaci je, že žádný moderní politik této problematice nerozumí lépe než Vladimir Putin. Svými dezinformacemi a kampaněmi odborně manipuloval jak s tradičními, tak sociálními médii, aby podněcoval politické nepokoje, narušoval volby či legitimizoval útoky na své strategické cíle. Stejnou taktiku použil k anexi Krymu v roce 2014 a linii ospravedlňování agrese na území, nejprve východní a dnes celé Ukrajiny, drží dodnes. Jenže tentokrát mu to nefunguje!

Válka dvou světů

Prvním rozdílem je cílení komunikace obou stran. Ruský vůdce a jeho lidé se snaží legitimizovat agresi vůči Ukrajině především směrem do své vlasti. Celá komunikace byla dopředu připravena a komunikována jsou výhradně jen zásadní sdělení. Neobjevují se informace o průběhu bojů, problémech, ztrátách a výsledcích.

V médiích je vidět pouze Putin adresující Rusy s jasným narativem toho, že to právě Ukrajina a Západ společnými silami eskalují geopolitické napětí. Cíl je jednoznačný: před domácím publikem ospravedlnit své kroky a posilovat důvěru v sebe sama jako silného lídra.

sinfin.digital