Jirsa: Nasadí Piráti a spol. za státní zástupce „svou kůži“? Známe odpověď | info.cz

Články odjinud

Jirsa: Nasadí Piráti a spol. za státní zástupce „svou kůži“? Známe odpověď

KOMENTÁŘ TOMÁŠE JIRSY | Nassim Nicholas Taleb ve své zánovní knize Skin in the Game, která se snad brzy dočká českého překladu, obhajuje před čtenáři jednoduchou tezi – dávejme důvěru a veřejný prostor mnohem více těm, kteří za svá rozhodnutí nesou přímou odpovědnost, než mudrlantům, kteří za selhání svých úvah a predikcí neriskují žádné následky. 

Na Taleba jsem si vzpomněl za poslední dobu hned dvakrát. Poprvé to bylo minulý týden, kdy od soudu triumfálně odcházel osvobozený Ivo Rittig. Tedy člověk, jenž se stal ústředním cílem „boje s Palermem“, který slavnostně započala památná tisková konference Ivo Ištvana a Roberta Šlachty, zásah na Úřadu vlády a legendární zabavené zlato. Ze všech velkohubých obvinění a „nezvratných důkazů“ je po letech naprosté fiasko, respektive tahání o nezdaněné kabelky a náhrdelníky Jany Nagyové/Nečasové. Neprokázaná zůstává masivní chobotnice, která ovládala stát a premiéra stejně jako Rittigovy kauzy v pražském dopravním podniku.

Soudy postupně rozdrtily právní konstrukce Ivo Ištvána i Adama Borguly a jejich ochránců Lenky Bradáčové a Pavla Zemana. Přesto se zdá, že nikdo z nich s pověstnou kůží na trh nešel, zůstávají ve svých funkcích a na jejich obranu se pořádají každotýdenní demonstrace.

A právě demonstrace jsou tím druhým momentem vzpomínání na Talebovu knihu. Na náměstích můžeme pozorovat verbální ohňostroje, v nichž se politici předhánějí v obhajobě nezávislosti státních zástupců. Na pódiu se vystřídali snad všichni zástupci opozičních stran včetně Pirátů a dokonce se jednou odvážil i vládní poslanec Petr Dolínek. TOP 09 a STAN dokonce na společné tiskové konferenci ústy Jiřího Pospíšila a Jana Farského představily legislativní návrhy na ochranu státních zástupců před politickými vlivy.

Jak ale nejlépe poznáte, že politici myslí svá prohlášení o státních zástupcích vážně? Když jdou s kůží na trh a na kvalitu státního zastupitelství vsadí pomyslný krk. První příležitost k tomu měli politici pražské koalice vedené Zdeňkem Hřibem a tvořené také TOP 09 a STAN hned tento týden, kdy projednávali zahájení stavby trasy metra D. Jak to dopadlo? Vyslovením zásadní nedůvěry ve státní zastupitelství. Apoštol transparentnosti a otevřenosti Zdeněk Hřib totiž s dalšími členy rady hlasovali pro utajení volby. Z jakého důvodu? Dle zjištění serveru Novinky.cz kvůli obavám z možného stíhání.

Naplno tak demonstrují paradox, kterému Taleb svou knihu zasvětil – dokud jde o sbírání politických bodů na demonstracích a o nic nejde, můžete státní zástupce vynášet do nebes. Jakmile ale jdete s kůží na trh a máte se vystavit riziku, že okusíte „nezávislost“ těch samých státních zástupců, chováte se naprosto opačně. Snad si na to někdo vzpomene u dalšího plamenného projevu před plným náměstím.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud