Kde je Bartoš? Vrbětice ukázaly, že dělat zahraniční politiku v Praze nestačí

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Šéf Pirátů Ivan Bartoš pronikl mezi nejpopulárnější politiky a koalice Pirátů a Starostů zastiňuje trojspolek ODS, TOP 09 a lidovců. Vrbětice ale naopak nechaly ve stínu Piráty, kteří zatím dělali zahraniční politiku jen v Praze, kam ovšem úplně nepatří. Kde byl Ivan Bartoš? ptal se vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček, když mu teď šéf Pirátů vmetl, že výzva Rusku ke zrušení jeho diplomatické vendety byla „nadbytečná“.

V případě Pirátů je to velmi příznačná otázka. Vždycky se považovali za monotematickou i monogenerační stranu, co všude jen pepří politiku svým „technoloupežnictvím“, a nikdo si ji proto nikdy nespojoval se zahraniční politikou. Ostatně nespojovali se s ní ani sami Piráti. I Bartoš se před posledními sněmovními volbami v památném rozhovoru pro Seznam Zprávy grossovsky upřímně vyznal z toho, že nemá názor na naše členství v NATO.

„Já nevím, já nad tím nepřemýšlel,“ odpověděl tehdy doslova na otázku, jak by o našem členství případně hlasoval. I u Pirátů se samozřejmě jeho upřímnosti okamžitě lekli, protože nic v politice neničí kariéru tak jako upřímnost. Od té doby proto ve straně nejen o NATO radši už nepochybují. Jenže Vrbětice teď náhle zastínily domácí témata, která obvykle rozhodují volby, a i nezkušené Piráty hodili do „války“ s Ruskem.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co ukázala o Pirátech kauza Vrbětice?
  • A jaký paradox se pojí s Prahou?
sinfin.digital