Když nemáš plán B, drž se plánu A, který nefunguje. Takhle opozice Babiše porazí. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Když nemáš plán B, drž se plánu A, který nefunguje. Takhle opozice Babiše porazí. Komentář Petra Holce

Šéf ANO Andrej Babiš přežil další pokus opozice osvobodit ho od vládnutí. Opozice samozřejmě dobře věděla, že jde znovu do prohraného boje: stejnou taktiku zkusila už s Čapím hnízdem nebo korunovými dluhopisy a nic. Když Babiše nezbavilo premiérství ani trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, bylo jasné, že nepadne kvůli nějakému videu natočenému skrytou kamerou. Které navíc nakonec otočil spíš ve svůj prospěch.

Babiš taky určitě není v pozici svých premiérských předchůdců Stanislava Grosse nebo Mirka Topolánka, které těsně před pádem posílaly na politický hřbitov i jejich vlastní partaje, takže pak k funusu stačilo pár slabších bonmotů utroušených v nevhodnou chvíli na nevhodném místě. ANO zatím stojí za Babišem jak armáda věrných pěšáků za generálem. Jediným náznakem rebelie zatím bylo pokušení vládnout s Tomiem Okamurou, jenž se teď znovu přihlásil do služby vlasti, z toho ale Babiše – stejně jako teď - nakonec vytáhly ČSSD s KSČM.

I opozice určitě viděla, jak prvotní děsivý potenciál videa s premiérovým očividně psychicky rozrušeným synem slábne a Babiš znovu začíná mediálně vítězit, přesto dotáhla svůj pokus o svržení vlády do konce. Proč ne, poslanci se nedávno snažili vysvětlit veřejnosti, že si určitě zaslouží vyšší platy, takže teď zase jednou aspoň celý den pracovali, když shazovali vládu. Pro Sněmovnu to sice byl další méně důstojný den, tak už to ale v politice chodí. Čím míň se většina politiků opíjí vlastními slovy, tím líp pro všechny.

A zvlášť, když opozice nemá žádný plán B, jak se říká. A jak mimochodem tentokrát přiznaly i samy opoziční strany, což je jistě pokrok. Nebo spíš přiznání jejich zoufalství. Když totiž padly vlády Václava Klause, Mirka Topolánka nebo Petra Nečase, nebála se opozice předčasných voleb. Dokonce je vždycky i vyhrála, i když to pokaždé byla ČSSD: ty v roce 1998 nám daly vládu Miloše Zemana, jenž do politiky vrátil kádrový naftalín; v roce 2010, byť to nakonec nebyly předčasné volby a paradoxně utnuly kariéru jejich vítěze, těsně vyhrál Jiří Paroubek; a v roce 2013 pro změnu „trumfoval“ Bohuslav Sobotka, jenž si tím hned způsobil puč.

Možná i proto se teď opoziční strany předčasných voleb tolik bojí. I když vlastně nemusí, žádné jejich vítězství totiž nevisí ve vzduchu: poslední průzkum CVVM, který se převážně konal před vypuštěním videa s Babišovým synem, znovu jen potvrdil výsledky loňských sněmovních voleb i následných každoměsíčních průzkumů volebních preferencí. Stále suverénně diktuje ANO, které drží kolem 30 procent hlasů, tedy zhruba dvojnásobek druhé ODS a Pirátů. Do Sněmovny by ještě prošli ČSSD, komunisti, Okamura a možná i lidovci.

Poslanecké platy by už nemusely zajímat TOP 09 i STAN, protože by prostě žádné poslance neměly. Hrozí jim to už poněkolikáté a zvlášť v případě kdysi vládní TOP 09 jde o setrvalý trend. Nakonec se potvrzují prorocká slova Petra Fialy o tom, že je ODS zase „hegemonem“ na pravici. Ano je, protože jiná pravicová strana vlastně neexistuje; TOP 09 je v kómatu, Piráti převzali politický „protest“, když si doma topí počítačem, a SPD je spíš spolčení než strana. Lidovci jdou doprava i doleva, jak je zrovna potřeba.

Kauza videa Seznam Zpráv i trend volebních preferencí jen potvrzuje, že opozice nejenže nemá žádný plán B, co udělat po svržení vlády, když nechce předčasné volby a bez ANO ve Sněmovně nic neudělá, ale ani žádný plán A. Nebo aspoň nazýváme-li plánem něco, co i funguje. Čím víc se totiž opozičním plánem A stává boj proti Babišovi za každou cenu, tím víc Babiš vítězí.

Pořád zůstává nejpopulárnějším politikem a jeho ANO má v první pětce popularity hned tři politiky. Možná by opozice konečně měla zkusit plán C, když každodenní defenestrace Babiše prostě nefunguje. ODS teď například začala mluvit o předčasných volbách, k nimž slíbila hlasy i ČSSD. Ironie je, že jejich výsledek by ODS mohl ve Sněmovně sblížit právě s ANO.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud