Když odstupuje ministr zdravotnictví a voliči pláčou. Anschoberův příběh ukazuje cestu i pro české politiky

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober odstoupil kvůli přepracovanosti a zdravotním problémům z funkce. Anschoberův politický příběh, hodně spjatý také s Českem, má ale mnohem širší přesah. Ukazuje totiž, že věta „politik je také člověk“ nemusí znamenat jen politické klišé.

Rudolf Anschober, který na rozdíl od svých českých kolegů, vydržel v křesle rakouského ministra zdravotnictví po celou dobu pandemie, nakonec přece jen padl. Ovšem nikoliv kvůli tomu, že by ho někdo odvolal, ale na základě svého vlastního rozhodnutí. Anschober v pondělí oznámil, že se v poslední době necítí dobře, v minulých týdnech dvakrát zkolaboval, trpí zvýšeným tlakem a zvýšenou hladinou cukru v krvi.

A protože v takovém stavu údajně nemůže „pracovat na 100 %,“ raději odstoupí. „Došly mi prostě síly,“ oznámil Anschober v emotivním projevu, při němž se mu viditelně třásl hlas. Posledních 15 měsíců mu údajně připadalo jako 15 let. Nejhorší zdravotní krize za poslední století změnila jeho život i politiku a učinila z ministerstva zdravotnictví řídící centrum boje s pandemií.

Anschober v minulosti přiznal, že mu bylo vyhrožováno a musel mít policejní ochranu. Uvedl, že se „někdy cítil sám“, ovšem jinak si na to, že by snad byl k odchodu někým donucen nebo frustrován z politiky, nestěžoval. Důvodem jeho odstoupení měla být pouze a jen přepracovanost a z ní vyplývající zdravotní problémy. „Už několik týdnů se necítím úplně fit,“ uvedl Anschober.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak na ministrovo přiznání zareagovala rakouská veřejnost?
  • A v čem by se od něj měli inspirovat i čeští politici?
sinfin.digital