Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Když politici nadbíhají davu: Hra o referendum je hra o EU a může nás zničit. Komentář V. Bucherta

Když politici nadbíhají davu: Hra o referendum je hra o EU a může nás zničit. Komentář V. Bucherta

V souvislosti s jednáním o podpoře vlády Andreje Babiše neuplyne ani den, aby se někde nediskutovalo o tom, že jednou z podmínek vzniku kabinetu s důvěrou je zákon o referendu. Tedy jak konkrétně nastavit parametry lidového hlasování. Ve skutečnosti je to pouze mrak, který má zahalit snahu některých stran a také podstatné části veřejnosti vyvolat hlasování o vystoupení z Evropské unie. Jenže tato hra může mít pro Českou republiku fatální následky.

 

Aby bylo v tomto případě moje ukamenování jednodušší, musím napsat, že nadbíhání masám vedlo často v dějinách k neočekávaným, nepravděpodobným a špatným koncům. Politické elity si někdy neuvědomují svoji odpovědnost odolávat volání davu a to, že mají uvažovat s dlouhodobým výhledem a racionálně, ne na základě emocí.

Bohužel to se u nás v tomto případě neděje.

Hra o možné vystoupení z Evropské unie je nebezpečná především proto, že Česko nemá k členství v EU v současnosti žádnou alternativu. Nejsme Velká Británie, nejsme Švýcarsko a nejsme Norsko. Ani nikdy nebudeme. Hrajeme jinou ligu a máme jiné výchozí postavení.

Co je na EU nejdůležitější

Nebudu se podrobně rozepisovat o tom, že Evropská unie jako organizace by měla fungovat přehledněji, šetrněji, neměla by tolik regulovat a nakazovat. To je jasné. Neměla by se tolik věnovat podružnostem, jako jsou přerozdělovací kvóty pro uprchlíky (v roce 2015 požádalo o azyl v 28 zemích EU kolem přes 1,3 milionu lidí, o rok později 1,2 milionu a loni 700 tisíc, takže přerozdělit několik desítek tisíc migrantů je nepodstatné). Naopak by měla například reformovat nákladnou zemědělskou politiku, která požírá 40 procent rozpočtu. I to je jasné.

Jenže mnoha Čechům není jasné, co je pro nás na EU nejdůležitější. Není to tolik vzývaný či proklínaný Schengen, ani neustále propírané dotace. Je to vnitřní trh, na kterém působíme a kde uplatníme 83 procent toho, co se u nás vyrobí. Pokud bychom o něj přišli, nebo by se nějak omezil, máme problém. A byl by to problém gigantických rozměrů. Nikdo soudný nemůže věřit tomu, že bychom pak přesměrovali daleko více svého zboží do Ruska, Číny či Tramtárie. Část ano, ale ztráty by to nevyrovnalo.

Parametry referenda

O referendu přitom vydávají libé zvuky prezident Zeman, premiér Babiš, Okamura, sociální demokraté, komunisté, Piráti i další strany. Některým jde o zalíbení se masám (vždyť přece lidové hlasování je to pravé, co podporuje demokracii), jiným o skutečné získání možnosti hlasovat o odchodu z Evropské unie. Některým i o vystoupení z NATO.

Hraje se u toho zejména o nastaví parametrů. Okamurova SPD chce jen 100 tisíc podpisů, aby mohla hlasování o čemkoli vyvolat na celonárodní úrovni. Přes sto tisíc podpisů ale za několik měsíců nasbíral pro svoji kandidaturu i samotný Jiří Drahoš. Kdyby bylo reálné referendum o EU, sešlo by se i půl milionu podpisů. Jak tedy zvolit parametry, aby byly „normální“ a odpovídaly situaci?

Zabránit někomu, aby šířil hlouposti, samozřejmě nejde. Zabránit tomu, aby někdo prováděl věci nebezpečné pro chod státu, by mělo jít. Politické strany by proto měly hru na referendum co nejrychleji ukončit. Pokud chtějí občané hlasovat o místních věcech, mohou tak činit v referendu už dnes. U obecného národního referenda by se spěchat s úpravami nemělo, dokud nebude zcela jasné, k čemu všemu má podobný instrument sloužit. Jinak jednou zapláčeme na vlastním hrobě.

Další komentáře autora najdete na webu Reflexu

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1