Klausovi sirotci aspoň vidí, co Zeman podporuje, říká politolog Balík ke vznikající koalici ANO – SPD – KSČM | info.cz

Články odjinud

Klausovi sirotci aspoň vidí, co Zeman podporuje, říká politolog Balík ke vznikající koalici ANO – SPD – KSČM

Zeman ani Babiš evidentně nikam nespěchají. Vládu ANO podporovanou komunisty a extrémisty tu v zásadě už půl roku máme a je smutné, že to odpovídá i voličské poptávce, říká politolog Stanislav Balík.

Prezident Zeman doporučil Andreji Babišovi, aby pokračoval v jednáních o vládě s komunisty a SPD. To nejspíš není překvapení.

Není, tato koalice má prezidentovu podporu; a je dobře, že byl nucen definitivně vyložit karty a spousta jeho podporovatelů (například „Klausových sirotků“) vidí, co skutečně prezident podporuje.

Devětadvacet let po listopadu se tudíž můžeme dočkat vlády trestně stíhaného politika, evidovaného spolupracovníka StB, podporované komunisty a extrémisty. Co takové situaci říkáte?

V zásadě už takovou vládu máme; jen pro ni aktivně KSČM a SPD zatím nehlasovaly. Nicméně všechny tři strany spolu půl roku spolupracují a hlasují ve sněmovně; vláda podporuje legislativní návrhy zbylých dvou stran; personálně mají obě dosud nevládní strany ve vládě svému světu blízké osoby (ministr vnitra Lubomír Metnar a podobně). Je to smutné, ale reálně taková vláda skutečně odpovídá voličské poptávce.

V čem konkrétně spočívají rizika takového vládnutí pro stát a občany – tedy krom symbolického nevkusu? Například posílení proruských tendencí?

Uvidíme, jak bude premiér Babiš bruslit mezi svou touhou být na Západě uznávaným lídrem a spojencem a mezi podporou od KSČM a SPD. Ačkoli je mistr světa v měnění postoje během okamžiku, toto může být hodně i na něj. Není proto úplně vyloučeno, že na aktivní zahraniční politiku rezignuje a soustředí se pouze na mikromanagment a ovládání všeho doma.

PŘEČTĚTE SI POKRAČOVÁNÍ ROZHOVORU NA WEBU E15.CZ

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud