Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klausovi sirotci aspoň vidí, co Zeman podporuje, říká politolog Balík ke vznikající koalici ANO – SPD – KSČM

Klausovi sirotci aspoň vidí, co Zeman podporuje, říká politolog Balík ke vznikající koalici ANO – SPD – KSČM

Zeman ani Babiš evidentně nikam nespěchají. Vládu ANO podporovanou komunisty a extrémisty tu v zásadě už půl roku máme a je smutné, že to odpovídá i voličské poptávce, říká politolog Stanislav Balík.

Prezident Zeman doporučil Andreji Babišovi, aby pokračoval v jednáních o vládě s komunisty a SPD. To nejspíš není překvapení.

Není, tato koalice má prezidentovu podporu; a je dobře, že byl nucen definitivně vyložit karty a spousta jeho podporovatelů (například „Klausových sirotků“) vidí, co skutečně prezident podporuje.

Devětadvacet let po listopadu se tudíž můžeme dočkat vlády trestně stíhaného politika, evidovaného spolupracovníka StB, podporované komunisty a extrémisty. Co takové situaci říkáte?

V zásadě už takovou vládu máme; jen pro ni aktivně KSČM a SPD zatím nehlasovaly. Nicméně všechny tři strany spolu půl roku spolupracují a hlasují ve sněmovně; vláda podporuje legislativní návrhy zbylých dvou stran; personálně mají obě dosud nevládní strany ve vládě svému světu blízké osoby (ministr vnitra Lubomír Metnar a podobně). Je to smutné, ale reálně taková vláda skutečně odpovídá voličské poptávce.

V čem konkrétně spočívají rizika takového vládnutí pro stát a občany – tedy krom symbolického nevkusu? Například posílení proruských tendencí?

Uvidíme, jak bude premiér Babiš bruslit mezi svou touhou být na Západě uznávaným lídrem a spojencem a mezi podporou od KSČM a SPD. Ačkoli je mistr světa v měnění postoje během okamžiku, toto může být hodně i na něj. Není proto úplně vyloučeno, že na aktivní zahraniční politiku rezignuje a soustředí se pouze na mikromanagment a ovládání všeho doma.

PŘEČTĚTE SI POKRAČOVÁNÍ ROZHOVORU NA WEBU E15.CZ

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744