Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komentář Bohumila Pečinky: Sobotka překročil svůj stín

Komentář Bohumila Pečinky: Sobotka překročil svůj stín

Ještě v pondělí se zdálo, že se premiér Sobotka se svými protibabišovskými výpady sám vmanévroval do kouta. Rozhodnutím podat demisi celé vlády ale Sobotka svůj stín překročil. 

Je to nejlepší tah, jaký mohl udělat, a svou překvapivostí roztáhl pomyslnou šachovnici do šířky. Zase už má o co hrát.

V podtextu Sobotkových dosavadních prohlášení bylo, že pokud ministr financí Babiš nevysvětlí své finance, bude ho muset odvolat z vlády. V normální situaci by takto odvolaný předseda koaliční strany vstal a vládu opustil i se všemi ministry ze své strany. Ne tak Babiš, který uvedl, že nevidí důvod, aby ho v případě odvolání následovali i další ministři za ANO.

Babiš by potom držel mocenské páky a ovládal důležitá ministerstva, a současně by jezdil po republice a inscenoval představení s názvem Zrazený a odvolaný s podtitulem Za půl roku vstanu z mrtvých.

Předseda ČSSD Sobotka však udělal něco, co od něj nečekalo ani nejbližší okolí. Řekl jasně: Nejasné Babišovy finanční operace v době jeho podnikání jsou pro mě natolik nepřijatelné, že dávám k dispozici funkci premiéra a s ní i celou vládu. Na české poměry je to mimořádně silné gesto, kterým může hodně ztratit, ale i získat.

I když se to nezdá, předně může získat sympatie řady voličů. V zemi, kde se každý drží svého křesla do poslední vteřiny, je odstoupení ze špičkové funkce něco velmi nezvyklého. I proto Sobotka nekonzultoval svoje kroky s žádným ze svých ministrů.

Současně se dostal znovu do hry. V čem? Demisí své vlády zdůvodněnou finančními machinacemi Andreje Babiše vytvořil aranžmá příštích voleb. Nebudou zde proti sobě stát hlavní síly vlády a opozice, natož pravice a levice, ale ANO a ČSSD. Ano, dvě strany, které tu téměř čtyři roky spolu vládly.

Pokud závěrečná fáze volební kampaně dostane dostihovou optiku „buď ANO, nebo ČSSD“, může na tom Sobotka opět získat. V takové situaci se velká část nerozhodnutých voličů přemisťuje na jednu nebo druhou stranu. Volit Losnu, nebo Mažňáka, dobro, nebo zlo. Jde o to, že strany, které se stanou součástí závěrečného střetu, dostávají od občanů mimořádný voličský bonus. Sociální demokracii to může jenom pomoci.

Někdo může namítnout, že Sobotka svou demisí dal do rukou příliš moci prezidentu Zemanovi. Jen zdánlivě. Zeman musí jednat tak, aby si nepohněval voliče ANO a ČSSD, o něž se chce opírat při znovuzvolení. Litera i duch ústavy mu navíc říkají, že by měl opět jmenovat architektem budoucí vlády vítěze voleb, tedy Sobotku.

Ten následně může zvolit něco jako polopolitickou vládu ČSSD a osobností z řad občanské společnosti, čímž definitivně upevní pozici hlavního vyzývatele Andreje Babiše. A je jedno, že důvěru ve sněmovně nezíská. Půl roku před volbami se stejně veškerá politika scvrkává na marketing. Svou hru může Sobotka ještě prohrát, ale včera rozhodně zvolil dobré, protože nečekané řešení.

Všechny komentáře autora si můžete přečíst na webu E15.cz.


 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744