Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komentář Michaela Romancova: Líbánky s Donaldem zřejmě nebudou

Komentář Michaela Romancova: Líbánky s Donaldem zřejmě nebudou

Na konci prvního měsíce prezidentování Donalda Trumpa lze říci, že se nové hlavě USA skutečně mimořádně daří poutat zájem světových médií.

Nadále však není jasné, jak se bude vyvíjet vztah mezi Trumpem a Kongresem, soudní mocí, ale i jeho vlastní administrativou. Ta už totiž ukázala, že navzdory záplavě prezidentských žvástů zatím dovede fungovat standardně. Jednou z oblastí, kde se Trumpova předvolební rétorika rychle dostala do kolize s pozicí jeho aparátu, je vztah vůči Rusku a související vztah k NATO.

Ponechme stranou, zda vůbec a jak Rusko ovlivnilo americké volby. Zůstaňme jen u toho, co bylo zjevné. Moskva byla z kandidáta Trumpa vskutku bezmezně nadšená. Měla pro to řadu důvodů. Trump se nevymezoval jen proti končícímu Obamovi, který na Rusko uvalil sankce, ale i proti jeho někdejší ministryni zahraničí Clintonové, která Rusku nabídla ponižující „reset“ vztahů.

Clintonovou v kampani podporoval Obama i její muž a postupně se přidal i klan Bushů. Moskva tak dostala z hlediska PR skvostný dárek – všichni američtí prezidenti působící od rozpadu SSSR byli zničehonic na jedné straně. A na druhé osamocený Trump. Putin zvládl většinu Rusů přesvědčit, že všichni zmínění prezidenti i špičkoví reprezentanti amerického Kongresu chtějí Rusko ponížit, případně rovnou rozpoutat třetí světovou válku. A Trump tuto „expertizu“ ruského vůdce verifikoval tak ochotně a úspěšně, až mu v ruských médiích byla věnována větší pozornost než samotnému Putinovi.

Když Trump zvítězil, informovala ruská média, že se s Putinem sejde ještě před inaugurací. Nestalo se a několikrát avizovaná schůzka se neustále odkládá. Nadšeně se psalo, že Trump obratem zruší protiruské sankce. Ale nejenže zloduch McCain prohlásil, že Kongres učiní vše, aby se tak nestalo, ale přes nadějné signály, které vyslala Trumpova poradkyně Conwayová, se zatím nic neděje. Titulky předvídající výprask, který Trump uštědří evropským členům NATO, narazily na opakovaná vyjádření nových amerických ministrů obrany i zahraničí, že USA nadále za spojenectvím pevně stojí. Přesun amerických jednotek do východní Evropy nebyl zastaven.

Nakonec Moskvě spadla čelist, když prezidentův mluvčí prohlásil, že Trump očekává navrácení Krymu Ukrajině. Líbánky s Donaldem, na které byla velká část ruské veřejnosti natěšena, se nekonají. A jakkoli je v Rusku možné cokoli, zdá se, že romance s Amerikou spíše skončila.

Nevíme, co přinesou další týdny a měsíce, ale teď můžeme konstatovat, že se potvrzují lednová slova ruského premiéra Medveděva. Ten pravil, že nové americké úřady začnou budovat vztahy s Moskvou z pozic zdravého rozumu. A my bychom se měli zamyslet nad tím, jak validní jsou názory těch tuzemských expertů, kteří Putina považují za toho správného vůdce, neboť je schopen definovat ruský národní cíl a důsledně jej uskutečňovat.

Text vyšel na webu E15. Další komentáře čtěte zde. 

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1