Komentář: Zmatek v předvolebních kampaních. Přináší úřad pro dohled jen další nejasnosti?

Úřad, jehož smyslem je dohlížení na financování předvolebních kampaní, rozdává první pokuty. Kvůli postihu se nyní rozčiluje nejen miliardář Andrej Babiš, u něhož se už od začátku předpokládalo, že má vzhledem ke svému rozpočtu největší šanci dostat se s úřadem do sporu. Pokuta hrozí také novinářům, kteří republiku objíždí s knihou, která šéfa hnutí ANO naopak silně kritizuje. První správní řízení, ale i dlouhodobá komunikace úřadu, který se skrývá pod krkolomnou zkratkou ÚDHPSH, ukazují na jeho základní problém: široce vymezenou kampaň. Přidává se otázka, zda budou mít pokuty ve výši deseti tisíců reálný dopad, nebo budou brány pouze jako buzerace.

Absurditu vymezení, kde začíná a končí předvolební agitace, ukazuje případ knihy o Andreji Babišovi s názvem Žlutý baron. Ilustruje ji i konverzace autorů publikace s členem úřadu Janem Outlým na Twitteru. V ní se dohadují, zda je publikace v rámci předvolebního klání „autem, jež musí být označeno SPZ, nebo semaforem“.

Autorům knihy a novinářům Zuzaně Vlasaté a Jakubovi Patočky hrozí pokuta až sto tisíc korun. Rozhodnutí by mělo padnout do konce října. Podle Patočky má přestupek spočívat v tom, že autoři knihu, která velmi kriticky popisuje podnikání a politické působení šéfa ANO, propagovali v rámci svých besed po Česku. Novináři tvrdí, že jde o šikanu a zásah do svobody projevu.

Faktem je, že k nejasnostem publikuje úřad na svých webových stránkách průběžně dotazy a odpovědi. Jedna z nich definuje, že i pro ty, kteří chtějí „vést negativní kampaň na vlastní pěst, tedy bez vědomí některé kandidující politické strany, hnutí nebo jejich kandidáta, platí stejná pravidla jako pro osoby, které chtějí některou stranu bez jejího vědomí podpořit“.

Na stranu novinářů se ale přidal třeba i Nadační fond nezávislé žurnalistiky, který ve svém vyjádření uvedl, že „zahájení přestupkového řízení proti spolku Svoboda projevu (novináři jej založili pro propagaci knihy – pozn. red.) považuje za krajně nešťastné a ve své podstatě nebezpečné pro svobodu projevu v České republice“. Debata se vrací opět k tomu, kdo je jakým účastníkem provozu. Pokud se tedy budeme držet příměru automobilu a semaforu…

GLOSA: Nova půjde s Babišem proti Moravcovi. Zaorálek bude volit mezi dvěma špatnými variantami

Z druhé strany se proti působení úřadu rozčiluje právě Andrej Babiš. Už od začátku léta, kdy ÚDHPSH začínal fungovat v praktické rovině, se tušilo, že postih bude mířit na šéfa hnutí ANO, konkrétně na jeho knihu O čem sním, když náhodou spím. Ta sice fungovala jako klasická předvolební brožura, označení ale chybělo. I hnutí ANO tak dnes hrozí až stotisícová pokuta. Vyměřených devatenáct tisíc korun by měla zaplatit Občanská demokratická aliance kvůli nedostatečně označenému propagačnímu letáku.

Zákon, který má za cíl dohlížet na hospodaření politických stran, zpočátku podporovaly všechny vládní strany. Postupem času se ale osekával a měnil. Jeho účel se tak začal točit především kolem finančního limitu na kampaň. Ten byl nakonec stanoven na 90 milionů korun. Jde o částku střelenou tak trochu od boku, na základě kampaní z předešlých let.

Nejsem Feri, ten je vtipnější, říká Hejduk z ČSSD. Fanoušků má ale víc než Zaorálek a Sobotka

Většina stran se dnes nad dotazy, zda limit nepřekročí, pousmívá. Na překročení hranice dostatek financí prostě ani nemají. A nejde jen o menší strany. Dobrou finanční kondici nevykazuje třeba ani sociální demokracie. Od začátku tak je jasné, že omezení míří především na hnutí ANO.

I další politici se ale bouří proti tomu, jak široce si zákon, kteří sami schválili, úřad vykládá. A do jakých řízení se pouští. Už na začátku léta, kdy orgán začínal fungovat, jeho zástupci přiznávali, že definice kampaně je opravdu široká. Tím, že jde o novou instituci, pro kterou jsou sněmovní volby první zkouškou, navíc chybí precedenty.

„Souhlasím s tím, že kampaň je v zákoně definovaná velmi široce a že do ní spadá v podstatě cokoliv. Na druhou stranu si myslím, že to je dobře, protože jakékoliv výjimky by v českých podmínkách znamenaly, že by strany začaly hledat prostor, jak uniknout regulaci,“ popsal na konci června v rozhovoru pro INFO.CZ již zmíněný člen úřadu Outlý.

Babišova kniha je první věc, kterou zkontrolujeme, říká muž, který dohlíží na financování stran

Ten se také rychle stal jednou z nejvýraznějších tváří úřadu. I kvůli svým vyjádřením na Twitteru. Musí se mu přiznat, že se nevyhýbá aktuálním případům. U Miloše Zemana, který „nevede žádnou kampaň“, vzbudil nelibost prohlášením, že by do své propagace měl zahrnout i výjezdy za občany do krajů. Polemizoval také nad politickou rovinou „hlavní události letošního léta“ – svatby Andreje Babiše s partnerkou Monikou. A přibývala i další a další vyjádření v sekci dotazy a odpovědi na stránkách úřadu.

Jak ukazují aktuální případy, jasno ale stále není. Množí se námitky, že úřad do předvolebního dění zasahuje až příliš. A podle nejnovějších obvinění ještě šikanuje novináře. Zůstává otázka, zda může svými postihy úřad vnést pořádek do někdy neprůhledného financování kampaní. A nebo v „pravidlech provozu“ bordel zůstane. A úřad svými postihy přinese jen další zmatení.

SDÍLET
sinfin.digital