Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komunisté se mohou stát jazýčkem na váze. Samozřejmě rudým

Komunisté se mohou stát jazýčkem na váze. Samozřejmě rudým

Poslední volební model agentury CVVM za měsíc červen ukazuje, že Babišovo hnutí ANO by za podpory komunistů mohlo vytvořit jednobarevnou vládu. Pak by to byl pro komunisty velký návrat k moci.

Podílem na moci by vliv komunistů výrazně vzrostl, ačkoli mají klesající a stárnoucí členstvo. Na tom ale tolik nezáleží, důležitý je úderný předvoj a voliči, kolik stařenek lepí stranické známky není důležité.

Šance komunistů stát se tím, co se říkávalo o lidovcích, totiž být jazýčkem na váze, jsou značné. A to jazýčkem značně rudým. V praxi by jejich vliv zdaleka přesáhl nějakých 14 procent hlasů, které by jim voliči dali. Ani by se nemuseli nějak formálně podílet na vládě, ale je tady celá řada dalších věcí, kde by mohli svou moc prosadit. Jednou v nějaké radě, tlakem na média, pozměňováním zákonů, poškozováním zahraniční politiky.

V takovém výčtu bychom mohli pokračovat dlouho. Vzhledem k tomu, že Babišovo ANO je názorově velmi pružné a jeho hlavním cílem je vysávat státní kasu a stát se výtahem k moci a do funkcí pro různé ambiciózní lidi, nemuselo by to Babišovi nějak vadit. Koneckonců sám je bývalý komunista, takže pro něj slovo komunistický ani nemusí být příliš ošklivá nálepka.

Celý komentář si můžete přečíst na webu Reflex.cz.