Komunisté se mohou stát jazýčkem na váze. Samozřejmě rudým | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komunisté se mohou stát jazýčkem na váze. Samozřejmě rudým

Komunisté se mohou stát jazýčkem na váze. Samozřejmě rudým

Poslední volební model agentury CVVM za měsíc červen ukazuje, že Babišovo hnutí ANO by za podpory komunistů mohlo vytvořit jednobarevnou vládu. Pak by to byl pro komunisty velký návrat k moci.

Podílem na moci by vliv komunistů výrazně vzrostl, ačkoli mají klesající a stárnoucí členstvo. Na tom ale tolik nezáleží, důležitý je úderný předvoj a voliči, kolik stařenek lepí stranické známky není důležité.

Šance komunistů stát se tím, co se říkávalo o lidovcích, totiž být jazýčkem na váze, jsou značné. A to jazýčkem značně rudým. V praxi by jejich vliv zdaleka přesáhl nějakých 14 procent hlasů, které by jim voliči dali. Ani by se nemuseli nějak formálně podílet na vládě, ale je tady celá řada dalších věcí, kde by mohli svou moc prosadit. Jednou v nějaké radě, tlakem na média, pozměňováním zákonů, poškozováním zahraniční politiky.

V takovém výčtu bychom mohli pokračovat dlouho. Vzhledem k tomu, že Babišovo ANO je názorově velmi pružné a jeho hlavním cílem je vysávat státní kasu a stát se výtahem k moci a do funkcí pro různé ambiciózní lidi, nemuselo by to Babišovi nějak vadit. Koneckonců sám je bývalý komunista, takže pro něj slovo komunistický ani nemusí být příliš ošklivá nálepka.

Celý komentář si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.