Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec experimentů v Čechách. Komentář Alexandry Udženija

Konec experimentů v Čechách. Komentář Alexandry Udženija

V pátek a sobotu nás čekají volby. Pro politika jsou volby testem toho, jak voliči vnímají jeho práci a pro voliče zase možností, jak dát politikovi najevo, co si o jeho práci skutečně myslí. Ne nadarmo se jim říká "svátek demokracie". Byla jsem zvyklá, že politika je střet ideí. Souboj myšlenek, argumentů a návrhů řešení na daná témata. Souboj o to, kdo pak lépe věci zrealizuje a problémy vyřeší.

Jenže doba se změnila a vyprodukovala různá antisystémová hnutí a strany, které již nemají ideály, jen pragmatismus. Nevíme tak, co si ti lidé myslí a jak uvažují, nebo jak se budou chovat v různých situacích. Jediné, co víme, že je podle nich všechno špatně, všichni ostatní v politice jsou ďáblové a kmotři, ale oni jediní nás přišli zachránit. Třikrát sláva, chtělo by se volat. Jenže já na tohle nikdy nevěřila. Stačí se podívat na realitu. Negace všech a všeho. Medializace zástupných témat a neřešení těch podstatných. Mezitím vše stojí, nic nového se netvoří, problémy se neřeší. Osobní útoky a neskrývaná nenávist, to je to, co tyto hnutí a strany reálně přinášejí. "Pusťte nás na ně", jenže na koho proboha? Vždyť ti "my", jsme my všichni. Politika je součást našich životů a politiku tvoříme my všichni. A právě při volbách si to podle mě uvědomují lidé tak nějak více. Chci tomu věřit. Chci věřit, že po těchto volbách nastane konec těchto radikálních experimentů.

A tak jsem vás všechny chtěla poprosit o jednu věc. Přijďte k volbám! Dejte najevo svůj názor, svoje pocity, ať už jsou jakékoli. Ať se ukáže většinový názor. Nenechte o svém osudu rozhodovat jiné. Tyto volby budou o změně. Chce jí téměř každý. Jenže je na vás, na voličích, jaká ta změna bude. Jestli pořádek, nebo anarchie. Jestli odpovědnost, nebo marnivost. Jestli nový start, nebo další stagnace. Jestli souboj myšlenek a řešení, nebo kritika a destrukce za každou cenu. O nic menšího se u voleb totiž nejedná.

Přijďte k volbám a společně vyhrajeme!

Tak pán Bůh s námi a zlé pryč

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1