Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidovci couvají od EET, a přitom mají i nemají pravdu. Na řadě jsou totiž jejich voliči. Komentář Miroslava Cvrčka

Lidovci couvají od EET, a přitom mají i nemají pravdu. Na řadě jsou totiž jejich voliči. Komentář Miroslava Cvrčka

Pár dní po spuštění druhé fáze elektronické evidence tržeb prohlásil ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, že lidovci se zbývajícími dvěma fázemi EET nesouhlasí a on sám nebude ve vládě, která je spustí.

Trochu divné od člověka a strany, jež pomohla EET prosadit se všemi čtyřmi fázemi. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se odvolává na to, že postupují podle koaliční smlouvy, která počítá s EET jen pro vybrané odvětví.

Koaliční smlouva skutečně mluví jen o maloobchodním prodeji zboží a služeb: „Specificky navrhneme legislativní a technická opatření směřující k efektivní kontrole vykazovaných tržeb z maloobchodního prodeje zboží a služeb. Tato opatření zahrnou u vybraných subjektů on-line hlášení tržeb, povinnost vystavovat doklady s unikátním číslem a ,účtenkovou loterii‘. Všechna opatření budou založena na principu, že náklady na jejich implementaci ponese prostřednictvím daňových odpočtů stát, a ne podnikatelský sektor. Na toto opatření bude navázán pokles snížené sazby DPH.“

Jurečka navíc upozorňuje, že způsob, jakým vláda evidenci tržeb zavedla, koaliční smlouvu porušuje. Jde o část „náklady na jejich implementaci ponese prostřednictvím daňových odpočtů stát, a ne podnikatelský sektor“. Stát však nakonec nabídl jen pětitisícovou daňovou slevu. EET ale typicky stojí desítky tisíc, nemluvě o čase stráveném zařizováním a zaučováním.

Bělobrádek s Jurečkou tedy mají pravdu. Zároveň ovšem oba hlasovali pro EET v současné podobě, tedy skoro pro všechny, ve čtyřech fázích a s daňovou slevou 5000 korun. Hlasovali tedy i pro porušení koaliční smlouvy. Vymlouvat se teď na ni je divné. Možná lidovecké, ale divné.

Zdá se, že čerstvý postoj KDU-ČSL k EET může mít podobný důvod jako hloupý návrh daňové reformy od ČSSD.

Ve třetí fázi se do EET mají zapojit mimo jiné i zemědělci a ve čtvrté řada řemeslníků. To jsou skupiny, z nichž se rekrutuje základ lidoveckých voličů. Lidovci chtějí své voliče ochránit. A hlavně ochránit hlasy pro sebe. 

Logické.

Lidovecké.

Ale aspoň že tak.

Všechny komentáře autora si můžete přečíst na webu Reflex.cz.


 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744