Martin Schulz: politik, jemuž namazaly schody dvě esemesky. Glosa Igora Záruby | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Martin Schulz: politik, jemuž namazaly schody dvě esemesky. Glosa Igora Záruby

Pokud mají tahanice o podobu vlády v Německu nějakou tragickou postavu, je jí Martin Schulz. Tedy politik, který se vrátil do Berlína z postu předsedy Evropského parlamentu, aby se stal vyzyvatelem kancléřky Angely Merkelové, převzal vedení sociální demokracie, vytáhl domovskou stranu do nečekaných výšin popularity - a získal v zářijovém hlasování do Spolkového sněmu očekávané stříbro. Bohužel vše, co následovalo, už nemělo s očekáváním partaje ani jeho vlastním co dělat. Na konci příběhu je řadový poslanec dolní parlamentní komory Martin Schulz. A současně muž, v jehož osudu sehrály důležitou roli dvě textové zprávy na mobilu, známé jako sms.

Tvrdí to redaktor týdeníku Der Spiegel Markus Feldenkirchen, autor knihy „Die Schulz-Story - Ein Jahr zwischen Höhenflug und Absturz” (Schulzův příběh - jeden rok mezi vzestupem a pádem), která byla v sobotu představena v Berlíně. Feldenkirchen strávil za posledních 12 měsíců se Schulzem velké množství času, dá se tudíž předpokládat, že se toho od něj a o něm dozvěděl hodně.

Například to, že ho kolegyně z SPD Andrea Nahlesová, která rozhodně nepatří mezi Schulzovy obdivovatele, už zkraje roku 2017 důrazně varovala před sporem se Sigmarem Gabrielem, jenž před europarlamentním navrátilcem sociální demokraty řídil a po zvolení Franka-Waltera Steinmeiera se uchýlil do čela německé diplomacie. „Buď zabiješ ty jeho, nebo on tebe,” napsala Schulzovi.

Dotyčný však na její slova nejspíš zapomněl, případně se jimi odmítl řídit. Bezprostředně po zářijovém klání ubezpečil Německo, že než licitovat o další velké koalici, odejde s SPD do opozice, aby na sklonku roku – po krachu debat o jamajské sestavě ve složení CDU/CSU, FDP a Zelení – přitakal přesnému opaku. Ba co více, dostal zálusk na křeslo šéfa diplomacie. Tedy na post, v němž seděl Gabriel. Mezi rivaly se rozpoutala slovní přestřelka, po níž následovala sms číslo dvě: „Je to prostě tak, že mě chceš obětovat v zájmu vlastní budoucnosti,” napsal rivalovi rozlícený Gabriel.

Jak to dopadlo, víme. Gabriel se stejně jako Schulz poroučel, rezort zahraničních věcí dostal socialista Heiko Maas. SPD se kromě toho nespokojila s tím, že Schulz dal své vládní ambice k ledu: musel odejít i z čela partaje, kde ho nahradila právě Nahlesová. „Měl jsem odejít už v momentě, kdy strana kývla na rozhovory o vládě,” uvědomuje si zpětně Schulz. S vysvětlením, že si nebyl jistý, zda může odmítnout nebo couvnout, když ho k jednání s Merkelovou vyzval sám prezident.

Pro muže, který zůstal před vládními dveřmi, do nichž socialisty dostrkal, je to pozdní reflexe. Politická disciplína, na niž se odvolává, mu vykonala medvědí službu. Místo nahoru ho stáhla dolů. Ony dvě esemesky, jimž nevěnoval dostatečnou pozornost, ho budou budou hryzat ještě dlouho.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.