Miloš Zeman se chová jako vlivový agent Ruska. Komentář Jefima Fištejna | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miloš Zeman se chová jako vlivový agent Ruska. Komentář Jefima Fištejna

Miloš Zeman se chová jako vlivový agent Ruska. Komentář Jefima Fištejna

Novičok je v češtině nováček. Ve věcech hrdelních Putinův režim nováčkem není. Britští novináři popsali řadu podezřelých usmrcení lidí, kteří vadili Moskvě, a to jen na britském území. Nesrovnatelně víc je jich přímo na území Ruska.

Reakce ruského tisku na masívní odpověď Západu se nelišila od jiných obdobných případů – třeba od kampaně kolem sestřelení malajsijského boeingu se stovkami cestujících. Ruská oficiální místa tehdy vhodila do informačního prostoru nejméně pět závažných, leč protichůdných teorií.

V případě útoku na přeběhlíka Skripala polostátní ruský tisk nabídl až 21 „pravděpodobných“ verzí události – od tvrzení, že zatím nedokonaná vražda jde na vrub ukrajinských tajných služeb, až po přesvědčení, že za atentátem stojí organizovaný zločin. Nakonec se na povel Kremlu novináři dohodli, že budou prosazovat bajku, že se přeběhlíka pokusili zlikvidovat samotní Britové.

Proč by Británie, Ukrajina nebo neidentifikovaná mafie měly mít zájem na brutálním počinu, se nikdo nenamáhá vysvětlit. Stačí obecné, „aby poškodily velmoc, která se zvedla z kolenou“.

Truchlivý cynismus

Všechno, co dělá zločinný režim, dříve nebo později bývá pro zemi nevýhodné. Každá z vražd, přímo nebo nepřímo objednaných Kremlem, pošramotila jeho mezinárodní pověst, ukázala bezohlednou zlovolnost. Vladimir Putin dotáhl tento princip k dokonalosti, když na vraždu Anny Politkovské, spáchanou v den jeho narozenin, reagoval slovy: „Tento odporný čin přece působí naší zemi mnohem větší škodu než všechny její pomlouvačné čmáranice.“

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU SI MŮŽETE PŘEČÍST NA WEBU REFLEX.CZ A V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.