Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miloš Zeman se chová jako vlivový agent Ruska. Komentář Jefima Fištejna

Miloš Zeman se chová jako vlivový agent Ruska. Komentář Jefima Fištejna

Novičok je v češtině nováček. Ve věcech hrdelních Putinův režim nováčkem není. Britští novináři popsali řadu podezřelých usmrcení lidí, kteří vadili Moskvě, a to jen na britském území. Nesrovnatelně víc je jich přímo na území Ruska.

Reakce ruského tisku na masívní odpověď Západu se nelišila od jiných obdobných případů – třeba od kampaně kolem sestřelení malajsijského boeingu se stovkami cestujících. Ruská oficiální místa tehdy vhodila do informačního prostoru nejméně pět závažných, leč protichůdných teorií.

V případě útoku na přeběhlíka Skripala polostátní ruský tisk nabídl až 21 „pravděpodobných“ verzí události – od tvrzení, že zatím nedokonaná vražda jde na vrub ukrajinských tajných služeb, až po přesvědčení, že za atentátem stojí organizovaný zločin. Nakonec se na povel Kremlu novináři dohodli, že budou prosazovat bajku, že se přeběhlíka pokusili zlikvidovat samotní Britové.

Proč by Británie, Ukrajina nebo neidentifikovaná mafie měly mít zájem na brutálním počinu, se nikdo nenamáhá vysvětlit. Stačí obecné, „aby poškodily velmoc, která se zvedla z kolenou“.

Truchlivý cynismus

Všechno, co dělá zločinný režim, dříve nebo později bývá pro zemi nevýhodné. Každá z vražd, přímo nebo nepřímo objednaných Kremlem, pošramotila jeho mezinárodní pověst, ukázala bezohlednou zlovolnost. Vladimir Putin dotáhl tento princip k dokonalosti, když na vraždu Anny Politkovské, spáchanou v den jeho narozenin, reagoval slovy: „Tento odporný čin přece působí naší zemi mnohem větší škodu než všechny její pomlouvačné čmáranice.“

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU SI MŮŽETE PŘEČÍST NA WEBU REFLEX.CZ A V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1