Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mimořádné činy nebo řeči. Zápisník Jany Havligerové

Mimořádné činy nebo řeči. Zápisník Jany Havligerové

Prezident Miloš Zeman, který dlí na šestidenní návštěvě Číny, svému protějšku Si Ťin-pchingovi poslušně ohlásil, že pilně zalévá strom, který loni symbolicky společně zasadili v Lánech, sedí v jeho křesle a kouří jeho cigarety. Jestlipak mu také meldoval, jak v Česku praktikuje stabilizaci společenského řádu, kterou se do Číny, mimo jiné, přijel učit v roce 2014?

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v debatě na mimořádné schůzi dolní komory parlamentu, kde se řešily nahrávky předsedy ANO a bývalého majitele MF DNES Andreje Babiše rozmlouvajícího s dnes už také bývalým redaktorem téhož listu, vyzval poslance, aby přestali být pokrytci. Důvod? „Kdyby někdo nahrával vás, dozvíme se možná mnohem horší věci. A on vás možná už někdo nahrává. On to možná už brzo, až se mu to také bude hodit, někdo do světa pustí,“ konstatoval. Jak to tak vypadá, pan ministr má patrně mnohem víc informací, než si my, obyčejní smrtelníci, vůbec dokážeme představit.

Šéf hnutí ANO na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny nazvané „Zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti“ dostal slovo jako třetí řečník v pořadí a podle stenoprotokolu hovořil zhruba dvacet minut v kuse. Poslanci hnutí ANO mimořádně nežádali, aby řečnická lhůta zákonodárců byla výrazně omezena. Někdo holt maká, i když zrovna „kecá“.

Další články autorky si můžete přečíst na webu E15.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1