Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mirek Topolánek: Jediná možná šance na porážku Zemana. Komentář Jiřího X. Doležala

Mirek Topolánek: Jediná možná šance na porážku Zemana. Komentář Jiřího X. Doležala

V neděli oznámil kandidaturu na prezidenta Mirek Topolánek. Přesto, že jde o velmi pozdní kandidaturu a že na shánění podpisů senátorů má jen pár dní, je to událost, která dává novým prezidentským volbám švih. Na rozdíl od ostatních kandidátů totiž „Topol“ má šanci Zemana porazit.

 
 
 
 

Prezidentské volby, jež nás v lednu čekají, jsem chápal spíše jako demonstrační záležitost, kdy budeme my — přátelé demokracie a nepřátelé buranství — dávat dohromady nějakou symbolickou protiváhu voličům Miloše Zemana. Ani ve snu by mne totiž nenapadlo, že to v příštím roce může vyhrát někdo jiný než Kundasemkundatam.

Přestože jsem velmi okázale a veřejně proklamoval své sympatie profesoru Drahošovi i jsem napsal sem, na reflex.cz, pár sloupků o tom, že je to lepší volba než Zeman, chápal jsem profesora Drahoše jako kandidáta symbolického vzdoru. Jak ukazují nejen předvolební preference, ale i celková atmosféra v zemi, nemá sebepřijatelnější akademik proti kandidátu českého venkova Zemanovi šanci.

Nyní se situace zcela radikálně změnila. Když budu mluvit o něčem tak pofiderním, jako je „síla osobnosti“, tak teprve s Topolánkem přichází do boje se Zemanem srovnatelná váha. Pánové Horáček a Drahoš mohou být části národa sympatičtí, mohou ztělesňovat lepší vlastnosti, než ztělesňuje Zeman, ale přesto jejich šance na zvolení prezidentem byly nulové. Zeman by je svými hlasy venkova převálcoval jak buldozer. Topolánek — ač to není mezi politiky moje prioritní volba — je však natolik silná osobnost, že může Zemanovi ve volbách pěkně zatopit.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link