Na čápy jsme krátký, Babišova svatba to dokazuje. Komentář Zdeňka Šarapatky | info.cz

Články odjinud

Na čápy jsme krátký, Babišova svatba to dokazuje. Komentář Zdeňka Šarapatky

Republika žije párty. Jen co u Nymburka utichlo techno, v Olbramovicích se rozdováděla Poupata. Michal David tam rozjel své spartakiádní fláky coby závdavek šéfovi hnutí ANO, který se tu právě ženil. Babišovy premiérské vyhlídky teď totiž táhnou jako magnet a rodinné stříbro pražských Kočků zpívá už od Husáka jen na jistotu. Jestli se ve vyšňořeném Čapím hnízdě přitulil ke svatebčanům už zase nájemný Kryštof nebo bílá pěnice, která tradičně přicmrndává potenciálním vítězům, se přesně neví. Jisté je ale jedno, svatba slovenského oligarchy, který se k českým miliardám dostal skrze politiky, aby je pak ostouzel a stal se jedním z nich, je lidovým bijákem letošní okurkové sezóny.

Zda šlo v Čapím hnízdě jen o lásku či předvolební tyátr nebo „účelovku“, jak před úřady posichrovat kontroverzní majetky, tu zbla nevadí, stejně jako nevadí provokativní výběr místa celé svatební řachandy. Právě kvůli Čapímu hnízdu totiž čelí předseda ANO vážnému podezření ze zneužití padesátimilionové dotace. Na ptáky jsme krátký a na čápy teprve, oligarcha tu totiž mává už i s policií a státními zástupci. Práci při vyšetřování kauzy jim (sic!) prý naschvál brzdí neochota k součinnosti ze strany některých soukromých subjektů. Kterých se přitom nedozvíme; jindy sdílnější prokurátoři teď silou drží jazyk za zuby.

Proč soukromníci z Babišovy party blokují vyšetřování je ale beztak jasné, zlodějnu, ausgerechnet ve volební kampani, teď Andrej Babiš vůbec nepotřebuje. S důvěrou ve výsledek vyšetřování ještě do říjnových voleb je to proto víc než vachrlaté, křesla v policii a v justici tu bývají závislá na vládní moci, na kterou se třese… Babiš. Premiérský favorit, který by rád řídil stát jako svoje drůbežárny, si proto může nerušeně snít nejen svůj český, ale už i polský sen. Místo „jménem republiky“ by tu pak platilo „jménem Babiše“.

Zákeřný chlápek, kterému cestu mezi komunistickou obchodní elitu vymetla extra angažovaná rodina a jenž by všem rád zacpal uši i ústa, když padne jméno Bureš, se tak primitivním populismem celkem bez překážek šplhá do Strakovy akademie. Nevadí tu totiž už skoro nic, ani luxusní život z cizích dotací, ani slovník z časů federálního kupčíka, který ve své bohorovnosti metá sprosťárny na všechny kolem. Zbohatlická nafrněnost tu přitom nahrazuje pokoru a důstojnost a twitterové pitomosti, které za něj smolí jeho hlavní marketér, mají dát zapomenout na otazníky nad skutečným kulturním rozhledem a hlubší vzdělaností potenciálního předsedy vlády. Nebohé voličské jádro přesto tleská a v předklonu před jeho miliardami hltá ochotnické kousky domnělého dobrotivce, který si s ním potřásá rukama, jež si hned za rohem umyje. Své o pravém Babišovi vědí i v samotném ANO, chybí tam prý už jen povinná davová radost nebo hromadný žal a odečítání nevyslovených přání z očí velkého vůdce. Jako v Pchjongjangu.

Místní nepoučitelnost přesto nezná mezí. Když volič zrovna neskáče na špek hradním trikům o slovanské vzájemnosti s Putinem, lepí se v jalových nadějích na slovenského imigranta, jenž sám brojí proti imigraci a vymezuje se proti Evropské unii. Její peníze mu přitom nesmrdí. Za sliby o české prosperitě tu chystá diktát jako řemen a popravu demokracie, na jejímž zrodu se sám ničím nepodílel. Soukromé účty mu při tom utěšeně rostou, republika je všude samá řepka. Že se z vlasti, zatím ještě ukotvené v euroatlantických strukturách, může stát brzo Babišovo samoděržaví, které tu pro privátní byznys zplundruje na co přijde, je tu leckomu jedno. Dnes je dnes a zítřek je daleko. Užívat si je teď hlavním krédem doby.

Okázalá svatební párty s vášnivými polibky naducanými botoxem a pohádkově bohatým ženichem, který má i vlastní svatbu za politickou kampaň, splnila svůj účel. Zaplnila stránky bulvárů a dojímá fronty na slevy z Vodňan. Babišova média proto dál potí krev, vytřískat voličská procenta z veselky, když je novomanželka už dvacet let Babišová, bude hotový majstrštyk. Už první titulky nenechávají na pochybách, že půjde o dřinu; nevěsta prý byla jako princezna, může se přetrhnout iDNES. O Čapím hnízdě samozřejmě ani popel. Lepší zpráva na konec, novomanželé Babišovi by rádi na svatební cestu. Do jižního Pacifiku, až na Bora Bora. Tuná všeci nekradnú. Zemi možná čeká pár dní klidu. Tak hurá na vzduch dokud je svobodný a zadarmo. Na věky to nebude.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud