Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Největší šílenec a génius: Obě kategorie letos vyhrává Trump. Komentář V. Bucherta

Největší šílenec a génius: Obě kategorie letos vyhrává Trump. Komentář V. Bucherta

Kandidatura Donalda Trumpa přepsala pravidla americké politiky. A první rok, který letos strávil ve funkci, změnil pravidla výkonu funkce prezidenta USA. Tak vidí časopis Time současného vládce Bílého domu. A skutečně, Trump je neobvyklý úkaz světové politiky. Muž vyvolávající střety, napětí a odpor. Zároveň člověk, který přichází s výbornými nápady. Šílenec i génius v jednom.

Donald Trump na rozdíl od jiných amerických prezidentů vsadil na neustálou konfrontaci. Jeho nekonečné provokace vyvolávají vzrušení a slast u jeho příznivců, ale pořádně stresují jeho oponenty. Celý svět čeká na každé nové ráno s obavou, jaká provokace se objeví na jeho Twitteru. Neskutečné je, že Trump (nebo jeho lidé) nevynechá jedinou příležitost, aby něco nekomentoval a u toho nezaútočil. Rozšířil maximálně pole svých možných terčů – nejsou to jenom jeho odpůrci, ale i jeho republikánská strana, celé skupiny Američanů, dokonce celé cizí národy.

V celém tom strašlivém humbuku ale zaniká jedna zcela zásadní věc – mnoho Trumpových nápadů a reforem je správných a míří dobrým směrem. Ne všechno, co se Trumpovi podařilo, je ale vidět. Nikdy to nebude vidět. Důvod je jednoduchý – vede nesmlouvavou válku s americkými médii. Obviňuje je z šíření „falešných zpráv“ a novináře označuje za „nepřátele lidu“. Pak je jasné, že i zahraničí se na něj často dívá pokřivenou optikou místních médií. Trump ale ví, že u jeho příznivců mu to nijak neuškodí, právě naopak.

Trump například prosadil největší snížení daní za poslední desetiletí. Tvrdě omezuje nadbytečnou byrokracii. Odmítá vyplácet různé federální dávky lidem, kteří se odmítají prosadit na trhu práce. Zvyšuje daňové úlevy pro rodiče. Hodlá rušit nejrůznější regulace, které zaplevelily právní řády celého světa. Tvrdě postupuje vůči nelegální migraci a islámskému fanatismu. Tlačí na zločinný režim v Severní Koreji. Správně připomíná partnerům v NATO, že musí více přispět na společnou obranu.

Donald Trump rozehrál jako prezident velkolepou hru. Hodně riskuje. Část Američanů ho za to miluje, část nenávidí. Je ale dobré podívat se v této souvislosti i do minulosti. Liberálové často tvrdili, že USA jsou za prezidenta George W. Bushe na pokraji kolapsu. Konzervativci zase viděli Belzebuba v Baracku Obamovi. Nestalo se ale ani jedno, ani druhé, největší supervelmoc „zkonzumovala“ oba. „Přežije“ samozřejmě i Trumpa, stejně jako Česko „přežije“ Zemana s Babišem.

Pokud se ale bude Spojeným státům dařit v příštích letech také ekonomicky, může být svět za tři roky opět překvapený. Protože Donald Trump pak může zvítězit ve volbách i podruhé. Hra na šílence a génia tak bude pokračovat.

Další komenáře autora najdete na webu Reflexu

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744