Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nekamenujme proroky, ani když patří k Babišovi. Ministr financí Pilný má s důchody pravdu. Komentář J. Bendové

Nekamenujme proroky, ani když patří k Babišovi. Ministr financí Pilný má s důchody pravdu. Komentář J. Bendové

Blbeček namyšlený, kretén, kalouskovec, asociál…. Nový ministr financí Ivan Pilný to schytává ze všech stran. Nedávno řekl v Právu, že společnost stárne, a tak nezbude, než aby senioři pracovali mnohem déle, protože na důchody nebude. Jen už nebudou třeba řídit autobus, ale sekat trávu v parcích. Slova to byla hodně tvrdá, ale v ničem objevná. Kamenováním proroků realitu těžko změníme.

O nutnosti změnit penzijní systém se mluví prakticky čtvrt století. Seniorů přibývá, dožívají se vyššího věku, naopak ubývá dětí, které na penze rodičů a prarodičů odvádějí státu (docela velké) peníze ze svých výdělků. U nás je situace o to horší, že penzisté jsou na rentě od státu téměř zcela závislí. Druhý spořící důchodový pilíř Sobotkova vláda i za přispění hnutí ANO s velkou pompou zrušila, úspory v třetím soukromém pilíři z lidí bohaté důchodce na Mallorce neudělají. Žádná jiná reforma dýchavičného penzijního systému není v dohledu. Socialisté s lidovci mu naopak ještě chtějí pustit žilou, když prosazují, aby rodiny s více dětmi platily do důchodové kasy méně než dosud.

Vezměme si k ruce čísla České správy sociálního zabezpečení. Čas, který lidé stráví v důchodu, se v Česku prodlužuje. Za posledních patnáct let se protáhl v průměru o čtyři roky na zhruba 24 let. Ženy stráví v penzi průměrně 27,5 roku, muži 19 let. Jen pro srovnání, v roce 1970 trávili Češi v důchodu průměrně 11 let, v roce 1990 16 let, v roce 2000 19,96 let. Zvyšuje se i počet lidí, kteří starobní penzi dostávají: koncem roku 2000 to bylo 1,91 milionů mužů a žen, dnes už bezmála 2,4 miliony. A to zde nejsou uvedeny další vyplácené důchody, jako například sirotčí nebo invalidní.

Abychom dali Pilného drsná slova, která tak popudila veřejnost, do širšího kontextu, uveďme ještě další data. Studie Světového ekonomického fóra nedávno přirovnala potenciální penzijní krizi v největších ekonomikách ke klimatické změně. Příčiny jsou všude stejné: stárnoucí populace a snižující se porodnost. Kolapsu systému lze prý čelit mimo jiné zvyšováním finanční gramotnosti a odkládáním odchodu do důchodu. Představitel ekonomického fóra dokonce řekl, že politici musí uvažovat nad tím, jak do pracovního trhu v budoucnosti zapojí 75leté, dokonce i 80leté, jinak bude následný finanční tlak na mladší generace neúnosný.

Že by si všichni tihle sýčkové ohlašující neradostnou budoucnost šedivého světa jen vymýšleli? Jen lobbovali za posílení různých společností a fondů, které by peníze budoucích seniorů měly pod palcem? To by se pak rovnalo organizovanému světovému spiknutí.

Je samozřejmě pochopitelné, že se lidem představa práce na stará kolena moc nezamlouvá, notabene, když není jistá a zaručená. Rozezlené reakce typu „celý život jsem dřel a mám právo na odpočinek“ jsou rovněž pochopitelné. Obzvlášť u nás, kde jsou nízké platy a člověk si na stará kolena miliony bokem jen tak nenaspoří. Politici, především ti leví by se však konečně měli přestat tvářit, že nás se nic z těch tvrdých vizí budoucnosti netýká, že jsme vzácnou výjimkou. Nejsme. A nenechme se mýlit, že peníze přece jsou, protože vláda přece důchodcům dneska přidává. Něco se s těmi penzemi kvůli nejmladším generacím musí udělat. Čím dřív, tím méně bolestivé to bude. Ale i tenhle argument se, bohužel, opakuje už čtvrt století...

Všechny komentáře autorky můžete najít na webu Reflex.cz.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1