Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neříkejte opozici pravice. A ani opozice. Komentář Petra Holce

Neříkejte opozici pravice. A ani opozice. Komentář Petra Holce

Z nějakého neznámého důvodu si média zvykla říkat našim nevládním stranám opozice. To je samozřejmě jen další fake news, jak dnes říkáme nesmyslům. Vládní stranou je totiž zatím jen ANO, takže tím pravici děláme i z ČSSD a komunistů, kteří na to vždy jdou spíš zleva. A SPD nepočítám, protože Tomio Okamura a jeho banda zabrušovačů jsou ve vlastní speciální kategorii. Podobně jako třeba Guru Jára.

Ano, média pravicovou opozicí myslí spíš tzv. Demokratický blok, do nějž různě podle nálady a prospěchu patří či nepatří ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti. Ani ten ale není žádná pravice. Pravicová je z těchhle stran a různě slepených part možná ODS, tedy pokud zrovna nezvyšuje daně. Slušně zprava na to kdysi chtěla jít i TOP 09, ta ale poslední dobou uhýbá spíš do dobra. Její bývalý kápo Miroslav Kalousek nicméně nebyl daleko od pravdy, když například lidovce označil za levicovou stranu.

Jako levice se totiž chovali nejen ve všech vládách s ČSSD včetně té předchozí. V ní prosazovali třeba vyšší daně pro živnostníky i lidi bez dětí, kteří ze svých daní platí všechny nákladné služby pro děti ostatních, a to nejen drahé školky a školy. Lidovci vás neoloupí, jen když chodíte do kostela anebo jezdíte na traktoru; pak od nich dostanete „zelenou“ naftu, vyšší zemědělské dotace a taky kompenzace za slunce, déšť, vítr, zimu, horko, sucho… Spíš než pravicová je to boží strana.

To určitě nelze říct o bezbožných Pirátech, i ti jsou podobně jako Okamura ve své vlastní speciální kategorii. Místo pravicové ideologie je tmelí spíš podobný věk, delší vlasy a láska k nulám a jedničkám. Na problémy světa nejdou ani zprava ani zleva, ale spíš přes legalizaci trávy. Nic proti ní, samozřejmě, problémů umí zbavit celkem příjemně. Jen je její legalizace úplně zbytečná; v Česku si trávu dávno legalizovali všichni, co si ji legalizovat chtěli. Navíc jsou Piráti i pacifisti, což vůbec nejde dohromady se zálibou nás pravičáků občas někoho vojensky napadnout. Třeba jen tak pro legraci.

Stejně špatný vtip ale je počítat mezi pravici STAN. Kdybych chtěl vykrást moudrou logiku ulice prezidenta Miloše Zemana, řekl bych, že STAN nemůže být pravicový, když se do voleb pořád lepí na lidovce, kteří jsou podle Kalouska levicoví… Vidíte to moudro? Ne? Pak se začtěte do volebního programu STAN, jejíž některé kádry mají blízko k Zeleným, a dočtete se, že třeba důchodovou reformu chtějí řešit… Komisí.

Tak tohle už není ani socialistické, ale rovnou komunistické. Jestli totiž komunismus na něco dojel, pak právě na to, že všichni místo práce seděli v nějakých komisích, kde o práci jen mluvili. Ostatně pamatujete ještě na profesora Potůčka a jeho důchodovou komisi? Scházela se fakt hodně dlouho a výsledkem její práce je… Že prý potřebujeme novou komisi! Ano, tohle na konci své nadmíru plodné mise fakt řekl profesor Potůček. Takže jaká pravice?

Tzv. Demokratický blok ale ve skutečnosti není ani žádná opozice. Týden jsme se díky těmhle stranám trávili sliby o fantastickém jednání sněmovny o prezidentově novičoku, což jistě slibovalo velkou zábavu. A když konečně došlo na velký den a všem se mělo ulevit, nepřišli prostě poslanci tzv. Demokratického bloku do práce. Místo mimořádné schůze, jíž předtím sami iniciovali, šli nejspíš k vodě. Což je ostatně zatím asi to nejlepší, co od voleb udělali.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1