Nový lockdown si vláda musí i nově vynutit. Jinak se fakt nevyléčíme

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Kvůli kritické pandemické situaci vláda chystá zpřísnění restrikcí včetně volného pohybu lidí. Na seznamu opatření, který podle webu Seznamzprávy vláda předložila opozici, se na posledním místě nachází i bod „nutné vymáhání opatření policií“, ten by ale nejspíš měl být hned na prvním místě a taky napsaný největším písmem. Masové nedodržování restrikcí veřejností totiž plyne i z toho, že je policie moc nevymáhá. A bez toho se zřejmě „nevyléčíme“.

Snad je to naším nesmrtelným dědictvím čtyřiceti let totalitního temna, že si nedodržování nejrůznějších zákonů a předpisů pořád hrdě vykládáme jako nejvyšší projev demokracie, i když ve skutečnosti jde o pravý opak: demokracie totiž kromě osobní svobody stojí právě i na dodržování zákonů a předpisů, bez toho je jen anarchií. A ta často předchází totalitě, jak víme. A ruku v ruce s tím jde i státní vymahatelnost dodržování zákonů a předpisů, protože bez ní můžeme stát klidně rozpustit.

A nalijme si čistého vína: Česko ještě nezažilo tvrdý lockdown jako Izrael, Francie nebo Itálie a s ním i jeho tvrdé vymáhání ze strany státu. Ve Francii vám policie klidně napaří pokutu dvě stě euro jen za to, když se od bydliště prostě zatouláte jen o kousek dál, než stát zrovna povolil. A v Británii vláda dokonce vážně uvažovala o tom, že vás za nedodržování restrikcí oblékne na pár let do tepláků. A jsou snad nejen tyhle země nedemokratické? Samozřejmě že nejsou.

To spíš naopak. A právě proto se na rozdíl od Česka, kde si vymáhání zákonů pořád rádi vykládáme jako omezování osobní svobody, nebojí i protipandemické restrikce nekompromisně vynutit. Nejde ale jen o nás. I politici si během koronaviru oblíbili velmi nebezpečnou disciplínu znesvěcování různých krizových opatření, ještě než případně začnou platit. Kdo se pak může lidem divit, že si z nich místo dodržování dělají legraci na Twitteru.  

Naposled se to opozičním politiků povedlo s uvažovaným omezením pohybu lidí mezi kraji. Někteří řekli, že je to nesmysl, protože ho náš stát prý neumí zajistit, čímž z Česka rázem udělali Zimbabwe. Právě nyní totiž to samé opatření o měsíc prodloužila Itálie, která si ho ovšem umí taky vynutit. A stejně tak nejen Izrael, který si tak rádi dáváme za vzor, přestože je nám disciplinovanost a kolektivní zodpovědnost Izraelců ještě vzdálenější než jejich bojeschopnost.

A korunu tomu všemu nyní jako obvykle nasadil šéf Pirátů Ivan Bartoš. Ten v MF Dnes řekl, že omezovat pohyb lidí tímto způsobem nepovažuje za dobrý nápad, protože jich řada pracuje v jiném kraji, než žije. „Muselo by se to řešit vydáváním povolenek, pak je otázka, kdo by takové povolenky vydával,“ řekl doslova. Tak teď už aspoň chápu, že chce naši krizovou logistiku vážně modelovat podle logistiky Alzy, jež s ní mívá jisté problémy.

Jestli si totiž Piráti neumějí ani představit, jak zajistit vydávání podobných povolenek, pak si přejme, ať navždy zůstanou v opozici. Je navíc neuvěřitelné, že policie denně obrací desítky řidičů, kteří stále zkouší projet do zavřených okresů s oficiálním důvodem „rekreace“. Možná by mohli Piráti pomoci tady a natáhnout jim domů internet, klidně s pomocí svých milovaných dronů. Ale zpátky na začátek: legrace v Česku na nějaký čas očividně skončila a s jejím koncem musí začít tvrdá vymahatelnost restrikcí. Jinak se jich nezbavíme.

sinfin.digital