Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obamovo díky a sbohem. Glosa Igora Záruby

Obamovo díky a sbohem. Glosa Igora Záruby

Barack Obama přicestoval naposledy do Berlína za kancléřkou Angelou Merkelovou. Tedy rozhodně ne úplně naposledy, což ostatně sám potvrdil, avšak s určitostí šlo o jeho závěrečnou německou misi v roli prezidenta Spojených států amerických.

On v tmavěmodrém, ona v rudém, předstoupili před novináře. Témata jejich řeči, jak jinak, zahrnula Donalda Trumpa, Rusko a Ukrajinu, boj proti terorismu. Tyto dílčí kapitoly protkávala slova díků, která – při troše znalosti věcí a zbytku paměti – byla právě tak slovy loučení. Protože končí jedna éra a začíná nová.

Děkovné sbohem patří všemu, co spolu Obama a Merkelová na společné osmileté pouti zažili. Od pádu investiční banky Lehman Brothers a vypuknutí globální a finanční krize, jež posléze přerostla na starém kontinentu v masivní krizi dluhovou, přes jadernou havárii ve Fukušimě až po eskalaci napětí na Blízkém východě a následnou migrační vlnu, která zaplavila Evropu. 

Tehdy, na sklonku roku 2008, on coby nastupující šéf Bílého domu a ona třetím rokem v čele výkonné moci ve Spolkové republice, jistě ani jeden nepočítali s tím, co přijde. A další roky ukázaly, že nedomysleli ani řadu věcí příštích. Umírněný politický styl prvního amerického prezidenta s jinou než bílou barvou pleti a první ženy v čele federálního kabinetu nesl jisté ovoce, ale za cenu příliš mnoha omylů a přešlapů.

Barack Obama a Angela MerkelováBarack Obama a Angela Merkelováautor: Reuters

Odkaz Obamy a Merkelové sečtou časem historici, na předčasné závěry je pořád brzo, nicméně úplně success-stories to nebyly. A jisté je, že s Trumpem přícházejí nové časy. Pro něj už ne, pro ni ano. Tím spíše, pokud se opravdu rozhodne počtvrté kandidovat na úřad kancléřky.

Nové časy budou tvrdší, agresivnější a nevyzpytatelnější. Trump a Merkelová k sobě budou muset najít cestu, ať jsou „povah opravdu různých”. Bude to jak v zájmu jich samotných, tak celku, jenž si pořád říká „západní civilizace”. V zájmu té zapadní civlizace, jíž prorokují mnozí experti zánik pod tlakem z východu a jež se bude muset – kromě politických, společenských a kulturních výzev – vypořádat s ekonomickými výzvami tvořenými předně z Číny.

Obamovo “Díky, Angelo”, bylo v metropoli nad Sprévou tečkou a startem zároveň.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1