Odcházení premiéra Sobotky: ČSSD v rukou zombie. Komentář Zdeňka Šarapatky | info.cz

Články odjinud

Odcházení premiéra Sobotky: ČSSD v rukou zombie. Komentář Zdeňka Šarapatky

Nebývá to vděčné téma. Zmínit premiéra Sobotku v jiném gardu, než coby politického měkkýše a tuneláře přes kvartýry, se prý rovná harakiri. Doba zločinců v politice totiž volá po krvi, slušňák tu nemá žádnou šanci. Proč taky, kdo nelže a neuráží, nehodí se do titulků. A teď ani do politiky. Právě naopak, je hned za osla. Lež se tu totiž stala normou a sotva tři dekády po sametu se pravdě na standartě prezidenta republiky vysmívá na Pražském hradě ruský zaprodanec. A s ním agent Bureš, který křičí po zlodějsku chyťte zloděje! Svorně teď válcují zemi spolu s komunisty a extremistou. Všechno díky pětitřídce, která je má u volebních uren víc než za bohy. A díky mačům s hodinkami za milion, kteří si pletou ostré lokty s charakterem a Babišova privatizace republiky skrz politiku je pro ně jen obdivuhodný majstrštyk.

Krátká paměť je odjakživa českým koloritem, stačí jenom zhlédnout dějiny. „Šmejdů“, kteří prodávají lidu hrnce z politického aušusu jen za výlet na Čapí hnízdo nebo z Osvětiman na Hradčany, tu bylo vždycky plno. Bohuslav Sobotka v nich ale uvízne leda na záložce: narodil se, byl čím byl a zemi zkusil provést cestou plnou klacků od Zemana, Babiše a od vlastní strany. Pořekadla nikdy nelžou, „mnoho zajíců myslivcova smrt“ je pro Sobotku tím zdaleka nejvýstižnějším.

Slušnost v politice tu už dávno není zásluha. A čas pak jako obvykle zamete se vším, co se kdy Sobotkovi reálně podařilo. Od držení politického kursu země - zuby nehty - směrem na Evropu a na spojence v Severoatlantické alianci i v bdělosti před Moskvou. Včetně střízlivosti v imigrační tématice až po sociální štědrost, byť tak zneužívanou na dávkách. A také včetně soubojů s populistou v koalici i s agresívní hysterií a úskoky místo politické domluvy. Zapomene se i na převahu premiéra nad sprostotou hradní hole, která už jej vítala při přijímání „demise“. Že nemusel být Sobotka koaličním premiérem, kdyby nechtěl, je ovšem pravda. Jen by nám tu doteď a na vodítku Hradu a navrch Tvrdíka, vládl místo Sobotky premiér Hašek. Ve jménu kšeftů s Čínou a mocenských zájmů samotného Putina. Kam se hrabe ostudný „dopis čtyř“, s Haškem by to byla jiná káva. Česká paměť je slabá, zná vždycky spíš temná, než světlá místa. A když přece, pak pokaždé in memoriam.

Už ve středu podává premiér Sobotka s ministry končícího kabinetu demisi, pak přijde vláda pevné ruky. S oligarchou, který z republiky udělá svoji firmu a z občanů podřízené, místo demokratického politika od píky i s chybami. Bez důvěry parlamentu a za zády se stalinisty a la Grebeníček. A s Okamurou, který v ajfru z nové funkce už teď okřikuje veřejnoprávní média. Svoboda slova prý bude jen pro někoho, zato ne pro Českou televizi. Té totiž u SPD neštymují ruské spády s koryty pro jeho partajní nýmandy, ausgerechnet v bezpečnostním výboru Poslanecké sněmovny, a moc se ptá. Okamura přitom sází na českou závist. Za koncesionářskou stovku chce s občany vyšmelit svobodu slova a televizní ticho kolem své partaje.

PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018: VŠE PODSTATNÉ V KOMPLEXNÍM ZPRAVODAJSTVÍ INFO.CZ >>>

I koblihy došly, teď přijde čas na zúčtování s jinými názory na demokracii a lidské svobody než ty z Agrofertu. Zdroje tu jsou, jak kdysi pravil Špidla, Babiš už totiž sehnal nové ministry. Kdo napříště neposlechne svého velitele, toho si vezme miliardář na paškál, bude přece vládnout také vnitru a spravedlnosti! A z veřejnoprávních udělá státní média, kde bude střídat jenom krása nádheru. Národ, k němuž kdysi přišel jako slepý k houslím, mu bude šlapat přesně podle firemního plánu, jako hodinky! Jen Sobotka ne, když totiž přišlo na věc, měkkýšem nebyl ani omylem. Místo důstojné pozice pro české expremiéry mu proto půjdou po krku. Miloš Zeman ze msty ve své DNA, Babiš kvůli odvrácení pozornosti od vlastních kauz, které na hony páchnou kriminálem. Tiráda s OKD má pak srazit Sobotku dolů, s randálem až na kolena, jen aby ten pád překřičel případné vydání Babiše justici. Proč se přitom nikdo neptá, jak to bylo s ostravskými byty tenkrát v reálu, například informovaného exšéfa úřadu vlády Ivana Přikryla, jenž nabízí vysvětlení, si lze lehce domyslet. O pravdu totiž vůbec nejde, o vendetu Sobotkovi za Čapí hnízdo či Babišovy dluhopisy a za odpor předsedy vlády k Zemanově kolaboraci s Ruskem, tu běží především.

Zapomene se i na pučisty v Lánech u Zemana, z nichž se dneska kdekdo dere zpět. Větří totiž kopání do mrtvoly, Sobotka přitom chodí po světě. Další puč proto zosnovali hned včera. Premiéra v jihomoravské ČSSD vyzvali, aby složil poslanecký mandát. Prý jim prohrál volby. Že je porazily hlavně Babišovy miliardy, Zemanovy nenávistné ataky a ruské peníze pro „alternativní média“ a odtud jejich štamgasti mezi voliči, o tom ani slovo. Že vůbec nezahálela pátá kolona Hradu v ČSSD a moc nepomohly ani bafuňářské manýry a imidž straníků jako z padesátek, nechtějí v jihomoravské buňce partaje zjevně slyšet. Sobotka na odchodu z úřadu vlády je pro ně totiž snadným cílem. Navíc, v sociální demokracii to tak dělají odjakživa, s vervou si řežou krky navzájem. Bratrovražednou praxi tam přitom zavedl sám Zeman, všechny své nástupce v křesle premiéra za jeho ČSSD a šéfy strany veřejně poplival, pomluvil a pozurážel od hlavy až k patě. Špatní prý byli všichni do jednoho, zato on byl vždycky king! Špidlu skandalizoval bez důkazu kvůli psychice, umírajícímu Grossovi se vysmál před smrtí za víru. Když prý přijal Krista, ať rozdá majetek, děl bohorovně prezident Zeman, kterému v Lánech slouží mše (sic!) sám český primas. Ani Paroubek na tom nebyl lépe, byl prý zase hysterik. A Bohuslava Sobotku měl Zeman veřejně rovnou za svini. A je to! Tradici zrádce, který deset let škodil z Vysočiny vlastní straně, kudy chodil, ctí Zemanovi souputníci v sociální demokracii zjevně doteď. „Zdá se, že někteří lidé se prostě rozhodli ČSSD zničit a neštítí se vůbec ničeho, žádné podlosti. Pokud se proti tomu normální a slušní sociální demokraté nepostaví, tak zemanovská, hnědá, netolerantní a sektářská sociální demokracie zmizí v příštích volbách v propadlišti dějin“, reagoval dnes pro INFO.CZ exkluzivně Bohuslav Sobotka.

Nepostaví, naopak. A premiér to tuší, zná své lidi. I v ČSSD jsou totiž slušní v defenzívě a doba přeje sprostotě. Ze záhrobí teď zase mluví Hašek, Zimola a Škromach. A Zeman s Babišem se jenom tetelí. Propadliště dějin se právě otevřelo. Sbohem a díky, pane premiére…

Autor je komentátor INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud