Články odjinud

Okamurova sezóna aneb Odvolatelnost politiků opět na scéně. Komentář Petra Kolmana

Okamurova sezóna aneb Odvolatelnost politiků opět na scéně. Komentář Petra Kolmana

Máme zde léto a pověstnou okurkovou sezónu. Jeden brněnský novinář s oblibou říká: okurková sezóna – Okamurova sezóna. Ostatně dala by se z toho vytvořit i lecjaká vtipná přesmyčka do sobotní přílohy. I tohoto léta využil předák SPD ke svému zviditelnění či spíše posílení své viditelnosti v českém politickém rybníčku. Nota bene na podzim máme další volby a čas tak rychle běží, vážení.

In medias res: Tomio Okamura nyní mj. hlásá – Návrh zákona SPD o přímé volbě a odvolatelnosti politiků prošel ve sněmovně hlasováním v prvním čtení. V první fázi navrhujeme, aby se to týkalo starostů a hejtmanů, následně bychom rádi odvolatelnost prosadili i u všech (!!) politiků.

Leckdo asi namítne, starosta/hejtman je přece dnes již odvolatelný zastupitelstvem obce/kraje, ale pan Okamura sní o zcela novém modelu: přímá volba starostů/hejtmanů a s tím spojená jejich odvolatelnost. A pak odvolatelnost všech politiků. Možná jednou SPD dospěje až k cibulkovskému návrhu – přímé odvolání nejen politiků, ale i úředníků, soudců, státních zástupců, snad i hasičů a učitelů na veřejných školách.

Jízda na mrtvém oři

Proč mám pocit, že okamurovci navrhují něco, o čemž tuší, že nemůže v právním státě reálně projít? Víří jen na oko populisticky vodu? I kdyby nesystémová odvolatelnost politiků prošla sněmovnou, zakročí Senát PČR, kde mimochodem nyní nesedí jediný člen SPD. A i kdyby horní komora teoreticky selhala, máme zde, v tomto případě zaplať ústavně-právní Pán Bůh, ještě Ústavní soud ČR. Anebo chce hnutí SPD překopat celou Ústavu ČR od základu? Inu malý samuraj ten, který má malý cíl.

Celý komentář najdete na Reflex.cz >>

 

Články odjinud