Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otázka v ruštině a „poděkování" novinářům. Zeman zahájil nový boj o Hrad. Komentář Pavla Štrunce

Otázka v ruštině a „poděkování" novinářům. Zeman zahájil nový boj o Hrad. Komentář Pavla Štrunce

Pod sochou prvního Československého prezidenta potvrdil Miloš Zeman oficiálně touhu znovu se utkat o prezidentský post. I když to svým příznivcům oznámil už včera, pro potvrzení si na pražský hrad přišly desítky zástupců médií.

Pokud oficiální tiskovou konferenci sledoval volič Miloše Zemana, prezident mu dodal přesně to, na co od něho byl zvyklý během uplynulých čtyř let.

Všechny vážné argumenty proč nekandidovat Zeman lehce odhodil. Že je příliš starý? Simonu Perésovi, kterého zmiňoval, bylo v aktivní politice 90 let. Masarykovi bylo 87. Že je nemocný? Ale kdeže, cukrovkou, opět podle prezidenta, trpí milion Čechů. A další milion o tom neví, zažertoval.

Proč jít do volby? Podle svých slov není Miloš Zeman úplně fanoušek průzkumů, ale i o ně se nakonec opřel. Jeho podpora prý nikdy neklesla pod 50 %. Ale Zeman hlavně cítí důvěru lidí. Můžou za to i jeho výjezdy do krajů. Mimo Prahu u veřejnosti boduje. Zeman tuší, že teze na sociálních médiích o „rozdělené společnosti“ nemusí vůbec platit.

Dalším faktorem proč znovu půjde do boje, je to, že ho práce baví. Má dojem, že je politikem, u kterého se sbíhají nitky světové politiky. Rád hovoří o svých dobrých vztazích s ruským, čínským nebo americkým prezidentem. Ostatně naznačil to v odpovědi na rusky položený dotaz jedné ruské televize, co říká tomu, že je vnímán jako agent Vladimira Putina. „Jsem ruský agent a jmenovitě Vladimira Vladimiroviče Putina. Musím doplnit, že jsem také agent čínského prezidenta. Teď se říká, že i nového amerického prezidenta. Jsem agent Izraele, který vždy podporuji," řekl v nadsázce Miloš Zeman. Vážně pak dodal, že ve skutečnosti je agent jen jediné země, a to České republiky.

Třetí faktor je osobnější, než se na první pohled může zdát. „Jedním z podstatných faktorů, proč jsem se rozhodl kandidovat, byla česká média. Každý jejich útok ve mně vzbudil touhu znovu kandidovat, děkuji českým médiím." Tohle nebyla ironie, jestli je něco, co Zemana „drží při životě“, je to i souboj s žurnalisty.

Zeman tedy oficiálně odstartoval závod o Hrad. Na to čekaly některé osobnosti. Jenže právě tohle může být chybná strategie. Opravdu si někdo myslí, že vyhraje negativní kampaní? Že český volič čeká na to, až se někdo proti tomu druhému vymezí? Že bude stačit negovat a říkat opak? V tomhle má Zeman přece jen navrch – ostentativně dává najevo, že ho jména soupeřů nezajímají. Možná by se jeho kritici od něj přece jen mohli trochu inspirovat. Tedy pokud ho chtějí porazit. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744