Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ovčáček je prostě báječný. Zničehonic zjistil, že je mimo jiné také i politolog. Glosa J. Štefeka

Ovčáček je prostě báječný. Zničehonic zjistil, že je mimo jiné také i politolog. Glosa J. Štefeka

Čím méně příznivě se pro prezidenta Miloše Zemana vyvíjí probíhající mocenský klinč s premiérem Bohuslav Sobotkem, o to více pod kotlem přikládá jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Za svého pána se bije jako lev. Chytne se prakticky čehokoliv, co by mohl otočit proti Sobotkovi, Miroslavu Kalouskovi, pražské kavárně a dalším úhlavním nepřátelům. Nyní se zhusta pustil i do analýz stávajících mocenských poměrů v české politice. Ale – stejně jako mnohokrát v minulosti – i ve této své snaze je nejen „mimo mísu“, ale svými analytickými štěky svému hradnímu šéfovi možná už i škodí.

Jistě, lidsky lze pochopit, jak člověka zabolí ten hryzavý pocit, když už si myslí, že vyhrál, ale pak zjistí, že v pytli mu zůstal hubený zajíc. Přesně to se stalo minulý týden, když prezident zpupně potupil premiéra Sobotka. Ten však nejen že to poměrně s ledovým klidem ustál, ale následující den z nastraženého oka vyklouzl a po trhnutí provazem v něm zůstala... no Zemanova vlastní noha. V tu chvíli se Zeman jakoby zcela vytratil a nastala Ovčáčkova hvězdná chvíle, nastal čas pro jeho - nikým nevyžádané - analýzy.

Čtenáři jeho twitterového účtu se v následujících hodinách a dnech mohli dočíst o tom, že Sobotka je spolčen z Kalouskem a pražskou kavárnou. O tom, že se všichni teď paktují proti Hradu, přitom Zemanovo počínání lidi oceňují a že nechápou, proč by měl z vlády odejít Andrej Babiš. Korunu všemu nasadil svou úžasnou proklamací, že „hlas pro ČSSD je hlasem pro TOP 09“.

Z jiných přípisů je vidět, jak on (a tudíž zřejmě i Zeman) pohrdá ČSSD, které předhazuje podporu 12 procent, ale i skutečnost, že sociální demokraté prý budou podporovat Drahoše v prezidentské volbě. Zajímavé je, že svá tvrzení vůbec ničím nepodkládá. Asi se vždy jen podívá z oken Hradu, zasní se a jen co ho něco napadne, nažhaví svoji mašinu a už to sype.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744