Palička: Kurdové a Trumpův nepovedený pokus o alibistickou kličku

Jan Palička

10. 10. 2019 • 19:04

GLOSA JANA PALIČKY | To, že Trumpova komunikace je, eufemisticky řečeno, mírně nestandardní, už asi nikoho nepřekvapí. Bohorovnost s jakou americký prezident komentoval tureckou invazi proti Kurdům, v níž reálně jde o životy desítek tisíc lidí, a na níž má medvědí podíl, je nicméně překonáním sebe samého. A že si Trump nasazuje laťku hodně vysoko.

„Kurdové bojují o svoje území, jen abyste tomu rozuměli. Bojují o svoje území. A jak dnes (ve středu) někdo napsal v jednom velmi, velmi silném článku, nepomohli nám ve druhé světové válce, nepomohli nám s Normandií, například,“ uvedl americký prezident v narážce na vylodění protihitlerovských spojenců v Normandii v roce 1944.

Kdyby něco podobného prohlásil štamgast kamioňácké putyky kdesi v Západní Virginii, tak je to možná takovým tím stupidním způsobem úsměvné, podobná, vážně míněná slova z úst prezidenta USA jsou ale jen ryzí tragikomedií, kde tragický aspekt nad tím komickým výrazně převyšuje.

Ano, pane prezidente, Kurdové skutečně v Normandii nebyli. Ani Pearl Harbor ti syčáci nepomáhali bránit, a stejně tak pasivně se k podpoře Američanů postavili během zlomové bitvy u Gettysburgu (k jejich cti dlužno dodat, že se nepřiklonili ani na jednu stranu). O zradě Spojenců během druhé světové války sice vzhledem ke kurdskému angažmá na straně Britů v Iráku nemůže být řeč, ale čert vem v tomto Trumpově komunikačním cirkusu historická fakta.

Doufejme jen, že české politické špičky se přístupem amerického stabilního génia nebudou inspirovat. Ostatně kde byli Kurdové, když čeští stavové potřebovali pomoc na Bílé Hoře? A co taková bitva u Wogastisburgu, který sice ani nevíme kde byl, ale Kurdové to nepochybně vědět měli a mohli asistovat kupci Sámovi, což jak všichni dobře víme, neudělali.

Na druhou stranu, že by Česko stihl neblahý osud Kurdů v Sýrii nehrozí. V Normandii Češi prokazatelně byli, takže Trumpova podpora je v suchu. Jeden Čech byl dokonce zdokumentován i v pro amerického diváka takřka dokumentárním snímku Zachraňte vojína Ryana. Sice tedy v uniformě wehrmachtu bojoval na straně Třetí říše, ale alespoň ho zastřelil Tom Hanks a to se taky počítá. V Trumpově popletení mysli nepochybně.

SDÍLET