Pečinka: Babiš je toxický a hnutí ANO v pasti. Kde brát voliče? | info.cz

Články odjinud

Pečinka: Babiš je toxický a hnutí ANO v pasti. Kde brát voliče?

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKY | Příští neděli se sejde sněm ANO. Nepůjde o žádnou revoluci, spíš jen o formální hlasování o obsazení funkcí ve vedení hnutí. Výsledek bude kopírovat posuny v přízni Andreje Babiše („méně Faltýnka“) a současně zohlední některé mimořádné volební výsledky v komunálních volbách (32 procent pro Tomáše Macuru v Ostravě). Na víc čas – a zřejmě ani vůle – nebude.

Zajímavější jsou mimosjezdové pohyby uvnitř ANO, které by ještě včera mohly být vydávány za „intrikování“ a projev „frakcionářství“ a jejichž nositelé by byli z ANO vyloučeni. To se ostatně stalo první garnituře hnutí, která si zvolila svou reprezentaci v rozporu s názorem Andreje Babiše a ve většině byla mezi lety 2012-2013 z ANO vytlačena.

Současné debaty o politickém směřování hnutí ANO vycházejí ze dvou motivů. První jsou osobní důvody, řekněme reputační povahy. Pražská centrála hnutí ANO byla od samého počátku nástrojem Andreje Babiše. Nicméně ve chvíli, kdy se rozhodl udělat z hnutí celostátní projekt, chopily se na řadě míst zakládání hnutí alternativní elity, které vesměs zajímal jen osobní vzestup ve městech a obcích. Řada z nich pak uzavřela s Babišem nepsanou společenskou smlouvu, které zněla: my vás necháme v klidu přesměrovávat penězovody a dotace od státu do vašich firem. Na oplátku vy nám dáte autonomii při správě našich krajů a měst.

Tento model úspěšně fungoval několik let.

S přibývajícími trestně právními kauzami Andreje Babiše a jeho střetem zájmů se z okolnosti, že jste funkcionářem hnutí ANO, stává pro lidi v různých regionů těžký reputační problém. Stručně řečeno, nemusel jste zrovna nic ukrást, ale mnoho lidí vás hodnotí jako „malého Babiše“, což řada dotyčných nese hodně špatně.

V čele tohoto peletonu je exprimátor Brna Petr Vokřál a současný primátor Ostravy Tomáš Macura. Oba populární politici dospěli k závěru, že jejich dosavadní strategie ve stylu „Praha daleko, Babiš vysoko, my jsme pány regionů“ už není udržitelná a poškozuje jejich dobré jméno. Právě na základě tlaku těchto dvou mužů Babiš povolil uspořádat po téměř osmi letech od vzniku první (!) ideovou konferenci hnutí ANO. Politicky ji zaštítil místopředseda Vokřál, organizačně v Ostravě garantoval Macura.

Odhlédněme od komického momentu, že jako jediná strana v Česku (vyjma KSČM) mělo ANO tento typ konference uzavřený médiím. Z podkladů pro jednání, které byly rovněž neveřejné, lze ale leccos o hnutí vyčíst.

V úvodu se například praví, že na „počátku vzniku hnutí ANO byla jasná vize – aby naše děti nežily v zemi, v jaké jsme žili my – rozkradené a zkorumpované, plné kmotrů a klientelistických vazeb. Naplnili jsme naši základní vizi, vymýtili jsme korupci a rozbili spletenec dlouhodobě budovaných klientelistických vazeb a začali v tomto státě hospodařit s péčí řádného hospodáře. Ale jako každý politický subjekt, i hnutí ANO prošlo za dobu svého působení na politické scéně jistým vývojem, stejně tak se změnila Česká republika i Evropa, proto je nutné objektivně zhodnotit, kde přesně se v politickém spektru právě nacházíme a kam budeme dále směřovat.“

Zbytek textu nese spíš znaky slohové práce průměrného studenta politologie: Hnutí ANO chce zavést referenda s kvórem 800 podpisů pro jejich vyhlášení, podporuje jadernou energetiku, prioritně modernizaci Dukovan, v zahraniční politice požaduje reformu eurozóny a nechce zvyšovat daně.

Největší změny plánuje při úpravě volebních systémů. Pro volby do Poslanecké sněmovny navrhuje dvoukolový většinový systém, pro Senát zase australský volební model. Ten teoreticky zvýhodňuje ANO, SPD a KSČM, ale jen za předpokladu vyšší volební účasti, což u tohoto typu voleb nenastává.

Byla to zřejmě obava z nízké volební účasti v letošních květnových volbách do Evropského parlamentu, co vedlo Babišovo okolí k jistému programovému vymezení se. Ministryně financí Alena Schillerová představila projekt pro údajně 400 tisíc malých živnostníků, kterým by byl zjednodušen odvod daní a pojištění. Tyto tahy byly dvojicí Vokřál-Macura doplněny komentářem o určitém posunu zleva doprava. Když na to ODS reagovala návrhem, v němž vyzývá k jednání o jejím devatenáctibodovém plánu pro živnostníky, hnutí ANO odmítlo.

Všechny tyto věci svědčí o jednom: Část vlivných lidí s tričkem ANO ve funkcích špatně nese označení ANO jako autoritářské strany a chce jí dát lidskou tvář. Podobají se tím komunistickým reformátorům ze 60. let 20. století, kteří se snažili obrozovat komunistickou stranu.

Současně nejbližší okolí Andreje Babiše cítí, že je svou aktuální pozicí v politickém spektru v malé pasti. ANO ročník 2019 je dnes jedinou autentickou stranou důchodců a další expanze tímto směrem může znamenat podlomení voličské základny jeho dnešních spojenců z ČSSD a KSČM. Proto uvažuje o návratu do politického středu a naznačuje vstřícné kroky k nesocialistickým voličům. Tento pohyb ANO zprava doleva a nazpátek je pragmatickým plánem, jak zůstat konkurenceschopný i v příštích volbách.


Autor je komentátorem týdeníku Reflex

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud