Piráti nastartovali volební autobus do budoucnosti

GLOSA PETRA HOLCE | Volební „vězeňský“ autobus vyvezl Piráty před třemi roky do sněmovny. Teď je má do krajů a do Senátu dostat volební autobus budoucnosti. „Chceme lidem zprostředkovat zážitek a ukázat možnou podobu budoucnosti,“ říká volební manažer strany Pavel Štěpánek. Proč ne. Jestli ale lidé fakt chtějí vidět pirátskou budoucnost, pak by se měli podívat do minulosti. A nejlíp do Prahy.

Ale popořadě. Pirátům určitě nelze upřít, že to myslí vážně, takže volební kampaň zahájili během Prague Pride. Na pražském magistrátu se tedy očividně rychle učí. Koalice vedená jejich primátorem Zdeňkem Hřibem totiž Prague Pride před časem odklepla milionovou dotaci, a proto si teď Piráti vybrali svůj PR „lup“: sobotní akce nesla název „Tradiční festival Prague Pride letos s Piráty netradičně!“

Řekněme, že jde o novou transparentnost dotaženou ještě dál – do budoucnosti, můžu-li si vypůjčit oblíbené slovo. Právě do ní Piráti ve své kampani slibují vhled, takže si během tour volebního autobusu můžete vyzkoušet hydroponický systém na pěstování plodin, 3D tiskárnu, holografický projektor, virtuální realitu nebo elektrickou jednokolku. A sakra! Právě jsem díky nim zjistil, že se blížím do pokročilého věku. Snad s výjimkou 3D tiskárny v podstatě nevím, o čem mluví.

Obří krádež z Čepra se měla opakovat, policie vyšetřovala další navrtání potrubí. Případ provází řada podivností

I když… virtuální realitu v Praze zažíváme už od voleb 2018, kdy do čela metropole usedl pirátský primátor Hřib. A že je to fakt jízda, jakou si představuju s onou elektrickou jednokolkou! S velkou slávou na ni stoupnete a pak už prostě jen frčíte od nehody k nehodě. Třeba od pražské války s Čínou přes tajná hlasování o miliardových zakázkách či experimentálních zavírání městských dopravních tepen až po řízení města „přes Facebook“. Ano, tak nějak vypadá reálná politická plavba s Piráty: velké sliby a místo konkrétních činů takřka permanentní dohodovací řízení s koaličními partnery.

„My jsme dnes montovna a Piráti chtějí, abychom byli mozkovna,“ slibují ústy svého poslance Ondřeje Profanta. To je samozřejmě dávno prošlý song, který v Česku slyšíme už deset let, nikdo ho ale lidem neumí podat tak jako právě oni. Snad je to jejich věkem, že to zrovna jim lidé tak věří – nakonec politika je umění možného. Ale svěřte jim Prahu a dopadne to tak, že na magistrátu kvůli jejich přechodu „z montovny na mozkovnu“ nikdo neví, co se děje. I zdejší zkušení úředníci a vedoucí odborů, kteří ve skutečnosti zajišťují chod města, o nich proto mluví jako o „nových lidech“, co považují všechny ostatní za neschopné, sami ale umí jen bořit. Nápadně se to podobá mladým komunistům. Ti teda chtěli udělat z mozkovny montovnu, ale výsledek byl podobný: kromě sokolovského Festivalu politické písně skoro nic nefungovalo.

Vůbec nepochybuju, že pirátský autobus budoucnosti bude působivý, nakonec právě Piráti jsou zdatnou reklamní agenturou. Jestli ale chcete vidět skutečnou pirátskou budoucnost, pak se radši podívejte na poslední rok a půl pirátského vládnutí v Praze. Lepší virtuální realita neexistuje.

SDÍLET
sinfin.digital