Pistole u hlavy a třetí světová válka. Polský premiér zašel vůči EU do krajnosti, ale jen tím přiznal slabost

Michal Lebduška

KOMENTÁŘ MICHALA LEBDUŠKY | Mateusz Morawiecki měl být „civilizovanou tváří“ strany Právo a spravedlnost. V Polsku je ale vše podřízeno vnitropolitickému soupeření, a tak je třeba číst i nedávná bezprecedentní slova předsedy polské vlády na adresu Evropské unie. Morawiecki jen odhalil, kam až musí zajít, aby si udržel přízeň skutečného vládce Polska Jarosława Kaczyńského.

Evropská komise podle polského premiéra Mateusze Morawieckého svými požadavky Polsku „drží u hlavy pistoli“ a může rozpoutat „třetí světovou válku“. Tyto na první pohled naprosto šílené výroky z nedávného rozhovoru pro deník Financial Times dávají mnohem větší smysl, pokud si uvědomíme, že v Polsku je vše i na mezinárodní scéně podřízeno vnitropolitickému boji. Slova Morawieckého názorně ukazují, kam až se musí polský premiér pod vnitřním tlakem posouvat, a ve skutečnosti jsou odrazem jeho politické slabosti.

Nejlépe změnu, jakou Morawiecki prošel, ilustrují komentáře z doby, kdy v roce 2017 nastoupil do funkce premiéra. Podle zahraničních médií měl být tehdy „civilizovanou tváří Práva a spravedlnosti“ a více centristickým, umírněnějším premiérem, který zlepší vztahy s Bruselem. To vše ale postupně vzalo za své.

Obraz Morawieckého se takto změnil kvůli vnitřnímu fungování polské vládní koalice i samotného Práva a spravedlnosti (PiS). Lídr PiS a skutečný „vládce Polska“ Jarosław Kaczyński se spolu se svým zesnulým bratrem Lechem nikdy netajili tím, že chtějí Polsko přetvořit ke svému obrazu. Už v polovině nulté dekády, kdy se Lech Kaczyński stal prezidentem a PiS poprvé vládla, přišli Kaczyńští s heslem vytvoření čtvrté polské republiky. Ta měla nahradit stávající třetí republiku, která podle mnohých Poláků vznikla v roce 1989 na základě „shnilého kompromisu“ s bývalou komunistickou vládou.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč se polská vláda drží politiky pobuřování veřejnosti a udržování napětí ve společnosti?
  • A co mají společného radikální rétorika na adresu Bruselu a česko-polský spor o důl Turów?
sinfin.digital