Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po volbách přijde naštvanost nejvyššího stupně. Komentář Vladimíra Pikory

Po volbách přijde naštvanost nejvyššího stupně. Komentář Vladimíra Pikory

Něco vám řeknu – nikdy slepě nespoléhejte na čísla! Já jsem to udělal jednou a ovlivnilo to zbytek mého života.

To bylo tak. Šichtařová se pořád chtěla vdávat, což jsem vzhledem k jejímu věku chápal. Ale vzhledem k mému, stejně vysokému věku se mi do toho moc nechtělo. I vymyslel jsem lest. Řekl jsem jí, že si ji vezmu, až se naučí uvařit sto různých jídel. V té době jsem nebyl schopen stovku jídel ani vyjmenovat. Zdálo se mi to jako dostatečně spolehlivá pojistka. A jak to dopadlo? Šichtařová během čtyř měsíců uvařila sto jídel a já jsem se musel ženit.

Dnes se blíží volby a lidé taky spoléhají na čísla. Čísla mluví o tom, kdo volby vyhraje, kdo volby prohraje, kdo se ani nedostane do sněmovny. Skoro si člověk říká, že ani nemá smysl chodit k volbám, protože vlastně je už rozhodnuto ještě před volbami.

Jenže není!

Průzkumy se mýlí. A jízlivě si troufnu tvrdit, že se mýlí vždy a všude. Nejvíc polopaticky to dokazuje volba amerického prezidenta D. Trumpa nebo britské referendum o BREXITu. Nejsledovanější průzkumy od FiveThirtyEight.com, HuffingtonPost či New York Times přisuzovaly v den voleb větší šance Clintonové než Trumpovi, a to mezi 85 % a 71 %. Výsledek známe. Podle Brexit Likehood Score indexu zase byly šance na vystoupení Británie z EU týden před referendem 33%. O týden později voliči zvolili BREXIT.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1