Poděkujme Zemanovi za obludnou inauguraci... A zrušme ho. Komentář Petra Holce | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poděkujme Zemanovi za obludnou inauguraci... A zrušme ho. Komentář Petra Holce

Poděkujme Zemanovi za obludnou inauguraci... A zrušme ho. Komentář Petra Holce

Prezident Miloš Zeman znovu dokázal, že nic v politice netrumfne ani nejhorší fantazie tak spolehlivě jako realita. Jeho druhá inaugurace vlastně nebyla žádná inaugurace, ale normální vyhlášení války. Nakonec, i když na to vypadá stále míň a stále víc ta představa děsí, je prezident nejvyšším velitelem armády a Zemanovi jako by právě tohle někdo před inaugurací připomněl.

Takže teď ve svém projevu prostě vyhlásil válku všem od novinářů a České televize přes své kritiky až po podnikatele Zdeňka Bakalu. Zemanova inaugurace byla dokonce tak strašidelná, že se jí lekl i Institut Václava Klause, jenž nám předtím už podruhé poradil, abychom právě Zemana volili. Navíc je ironie, že právě kvůli Klausově druhé parlamentní volbě prezidentem, jejíž kolorit kdysi všechny vyděsil podobně jako nyní Zemanova inaugurace, dnes volíme hlavu státu přímo.

A jen díky tomu teď Zeman načíná svou druhou hradní pětiletku. Kdyby zůstalo při parlamentní volbě, dál by seděl v zapomnění na Vysočině, jedl laciná jelita a pomalu se upíjel ke svému konci. A mimochodem: za Zemana na Hradě samozřejmě můžeme i my novináři, kteří ho tak rádi nonstop kritizujeme.

Dnes nám sice vyhlašuje obden válku, kdysi nám ale prostořeký expremiér nedal natolik spát, že jsme za ním kvůli bonmotovým titulkům a naftalínovým moudrům jezdili na Vysočinu tak dlouho, až se fakt vrátil do politiky a i díky naší permanentní reklamě se nakonec stal prezidentem. Svůj ortel jsme si nad sebou vyřkli i sami, ne že ne.

Ale zpět k Zemanovi. I hrůzu z jeho inaugurace teď můžeme využít k ústavní změně, stejně jako před časem způsobila ústavní změnu hrůza z Klausovy druhé volby připomínající Uzbekistán. Ano, tahle změna se moc nepovedla a právě nyní se ukazuje jako fatální omyl. Přímou volbou jsme stvořili politické monstrum bez „přímé“ politické odpovědnosti, zato však s velkým politickým vlivem. Zeman se tak nad naší politikou vznáší jako zlý džin, jehož nejde zašpuntovat zpátky do lahve, protože se do ní už dávno nevejde.

I to se nicméně v politice stává, není to určitě poprvé ani naposled. A i proto teď přišel čas na finální řešení: zrušení funkce prezidenta. Ostatně můžeme si objektivně říct, že jsme to s prezidentem zkusili s Parlamentem i s „lidem“ a ani jedno prostě nefunguje. I to se stává, nakonec všichni jsme jen lidi. K ústavní změně, jež by zrušila funkci prezidenta a jeho pravomoci rozpustila mezi vládu a parlament, je samozřejmě potřeba ústavní většina zákonodárců, což nebývá snadné.

V tomto ohledu poděkujme Zemanovi, nikdo na tom totiž nemaká víc než on. Samozřejmě s výjimkou Jiřího Ovčáčka, ten je ale speciální kategorie. Ze Zemanovy inaugurace odešli poslanci i senátoři za ODS, TOP 09, KDU-ČSL i zelené a jeho projev vyděsil všechny kromě Tomia Okamury, což je jasné: ti dva si navzájem zbývají jako málokdo, jsou něco na způsob televize Šlágr; existují ve vlastním kosmu a vzájemně se živí svými lidovými šlágry. Politické Duo Yamaha, jestli znáte tyhle dva rozdavače radosti.

Života bez prezidenta se vůbec nemusíme bát, i když patří k naší tradici. Naopak. Perfektně se bez něj obejde i mnohem větší Velká Británie, kolébka moderní parlamentní demokracie. Má sice královnu, ta ale spíš pije čaj a hlavně dělá zemi globální PR. Ano, to Česku dělá i Zeman a poslední dobou fakt intenzivně, jde však o dvě zcela různé kategorie. Britská královna je Rolls-Royce, zatímco Zeman žigulík.

Prezidenta ale klidně můžeme nechat i po zrušení funkce prezidenta na Hradě, když už tak rád mluví o hájení národních ekonomických zájmů. Do Prahy míří stále více turistů z Ruska a Číny, kde Zemana milují a k nimž má i on mentálně nejblíž. A představte si tu reklamu, kdyby jim s Ovčáčkem každý den osobně otevřel hradní bránu a ke vstupu přidal na počkání i nějaký hezký bonmot.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.