Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poděkujme Zemanovi za obludnou inauguraci... A zrušme ho. Komentář Petra Holce

Poděkujme Zemanovi za obludnou inauguraci... A zrušme ho. Komentář Petra Holce

Prezident Miloš Zeman znovu dokázal, že nic v politice netrumfne ani nejhorší fantazie tak spolehlivě jako realita. Jeho druhá inaugurace vlastně nebyla žádná inaugurace, ale normální vyhlášení války. Nakonec, i když na to vypadá stále míň a stále víc ta představa děsí, je prezident nejvyšším velitelem armády a Zemanovi jako by právě tohle někdo před inaugurací připomněl.

Takže teď ve svém projevu prostě vyhlásil válku všem od novinářů a České televize přes své kritiky až po podnikatele Zdeňka Bakalu. Zemanova inaugurace byla dokonce tak strašidelná, že se jí lekl i Institut Václava Klause, jenž nám předtím už podruhé poradil, abychom právě Zemana volili. Navíc je ironie, že právě kvůli Klausově druhé parlamentní volbě prezidentem, jejíž kolorit kdysi všechny vyděsil podobně jako nyní Zemanova inaugurace, dnes volíme hlavu státu přímo.

A jen díky tomu teď Zeman načíná svou druhou hradní pětiletku. Kdyby zůstalo při parlamentní volbě, dál by seděl v zapomnění na Vysočině, jedl laciná jelita a pomalu se upíjel ke svému konci. A mimochodem: za Zemana na Hradě samozřejmě můžeme i my novináři, kteří ho tak rádi nonstop kritizujeme.

Dnes nám sice vyhlašuje obden válku, kdysi nám ale prostořeký expremiér nedal natolik spát, že jsme za ním kvůli bonmotovým titulkům a naftalínovým moudrům jezdili na Vysočinu tak dlouho, až se fakt vrátil do politiky a i díky naší permanentní reklamě se nakonec stal prezidentem. Svůj ortel jsme si nad sebou vyřkli i sami, ne že ne.

Ale zpět k Zemanovi. I hrůzu z jeho inaugurace teď můžeme využít k ústavní změně, stejně jako před časem způsobila ústavní změnu hrůza z Klausovy druhé volby připomínající Uzbekistán. Ano, tahle změna se moc nepovedla a právě nyní se ukazuje jako fatální omyl. Přímou volbou jsme stvořili politické monstrum bez „přímé“ politické odpovědnosti, zato však s velkým politickým vlivem. Zeman se tak nad naší politikou vznáší jako zlý džin, jehož nejde zašpuntovat zpátky do lahve, protože se do ní už dávno nevejde.

I to se nicméně v politice stává, není to určitě poprvé ani naposled. A i proto teď přišel čas na finální řešení: zrušení funkce prezidenta. Ostatně můžeme si objektivně říct, že jsme to s prezidentem zkusili s Parlamentem i s „lidem“ a ani jedno prostě nefunguje. I to se stává, nakonec všichni jsme jen lidi. K ústavní změně, jež by zrušila funkci prezidenta a jeho pravomoci rozpustila mezi vládu a parlament, je samozřejmě potřeba ústavní většina zákonodárců, což nebývá snadné.

V tomto ohledu poděkujme Zemanovi, nikdo na tom totiž nemaká víc než on. Samozřejmě s výjimkou Jiřího Ovčáčka, ten je ale speciální kategorie. Ze Zemanovy inaugurace odešli poslanci i senátoři za ODS, TOP 09, KDU-ČSL i zelené a jeho projev vyděsil všechny kromě Tomia Okamury, což je jasné: ti dva si navzájem zbývají jako málokdo, jsou něco na způsob televize Šlágr; existují ve vlastním kosmu a vzájemně se živí svými lidovými šlágry. Politické Duo Yamaha, jestli znáte tyhle dva rozdavače radosti.

Života bez prezidenta se vůbec nemusíme bát, i když patří k naší tradici. Naopak. Perfektně se bez něj obejde i mnohem větší Velká Británie, kolébka moderní parlamentní demokracie. Má sice královnu, ta ale spíš pije čaj a hlavně dělá zemi globální PR. Ano, to Česku dělá i Zeman a poslední dobou fakt intenzivně, jde však o dvě zcela různé kategorie. Britská královna je Rolls-Royce, zatímco Zeman žigulík.

Prezidenta ale klidně můžeme nechat i po zrušení funkce prezidenta na Hradě, když už tak rád mluví o hájení národních ekonomických zájmů. Do Prahy míří stále více turistů z Ruska a Číny, kde Zemana milují a k nimž má i on mentálně nejblíž. A představte si tu reklamu, kdyby jim s Ovčáčkem každý den osobně otevřel hradní bránu a ke vstupu přidal na počkání i nějaký hezký bonmot.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1