Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poděkujme Zemanovi za obludnou inauguraci... A zrušme ho. Komentář Petra Holce

Poděkujme Zemanovi za obludnou inauguraci... A zrušme ho. Komentář Petra Holce

Prezident Miloš Zeman znovu dokázal, že nic v politice netrumfne ani nejhorší fantazie tak spolehlivě jako realita. Jeho druhá inaugurace vlastně nebyla žádná inaugurace, ale normální vyhlášení války. Nakonec, i když na to vypadá stále míň a stále víc ta představa děsí, je prezident nejvyšším velitelem armády a Zemanovi jako by právě tohle někdo před inaugurací připomněl.

Takže teď ve svém projevu prostě vyhlásil válku všem od novinářů a České televize přes své kritiky až po podnikatele Zdeňka Bakalu. Zemanova inaugurace byla dokonce tak strašidelná, že se jí lekl i Institut Václava Klause, jenž nám předtím už podruhé poradil, abychom právě Zemana volili. Navíc je ironie, že právě kvůli Klausově druhé parlamentní volbě prezidentem, jejíž kolorit kdysi všechny vyděsil podobně jako nyní Zemanova inaugurace, dnes volíme hlavu státu přímo.

A jen díky tomu teď Zeman načíná svou druhou hradní pětiletku. Kdyby zůstalo při parlamentní volbě, dál by seděl v zapomnění na Vysočině, jedl laciná jelita a pomalu se upíjel ke svému konci. A mimochodem: za Zemana na Hradě samozřejmě můžeme i my novináři, kteří ho tak rádi nonstop kritizujeme.

Dnes nám sice vyhlašuje obden válku, kdysi nám ale prostořeký expremiér nedal natolik spát, že jsme za ním kvůli bonmotovým titulkům a naftalínovým moudrům jezdili na Vysočinu tak dlouho, až se fakt vrátil do politiky a i díky naší permanentní reklamě se nakonec stal prezidentem. Svůj ortel jsme si nad sebou vyřkli i sami, ne že ne.

Ale zpět k Zemanovi. I hrůzu z jeho inaugurace teď můžeme využít k ústavní změně, stejně jako před časem způsobila ústavní změnu hrůza z Klausovy druhé volby připomínající Uzbekistán. Ano, tahle změna se moc nepovedla a právě nyní se ukazuje jako fatální omyl. Přímou volbou jsme stvořili politické monstrum bez „přímé“ politické odpovědnosti, zato však s velkým politickým vlivem. Zeman se tak nad naší politikou vznáší jako zlý džin, jehož nejde zašpuntovat zpátky do lahve, protože se do ní už dávno nevejde.

I to se nicméně v politice stává, není to určitě poprvé ani naposled. A i proto teď přišel čas na finální řešení: zrušení funkce prezidenta. Ostatně můžeme si objektivně říct, že jsme to s prezidentem zkusili s Parlamentem i s „lidem“ a ani jedno prostě nefunguje. I to se stává, nakonec všichni jsme jen lidi. K ústavní změně, jež by zrušila funkci prezidenta a jeho pravomoci rozpustila mezi vládu a parlament, je samozřejmě potřeba ústavní většina zákonodárců, což nebývá snadné.

V tomto ohledu poděkujme Zemanovi, nikdo na tom totiž nemaká víc než on. Samozřejmě s výjimkou Jiřího Ovčáčka, ten je ale speciální kategorie. Ze Zemanovy inaugurace odešli poslanci i senátoři za ODS, TOP 09, KDU-ČSL i zelené a jeho projev vyděsil všechny kromě Tomia Okamury, což je jasné: ti dva si navzájem zbývají jako málokdo, jsou něco na způsob televize Šlágr; existují ve vlastním kosmu a vzájemně se živí svými lidovými šlágry. Politické Duo Yamaha, jestli znáte tyhle dva rozdavače radosti.

Života bez prezidenta se vůbec nemusíme bát, i když patří k naší tradici. Naopak. Perfektně se bez něj obejde i mnohem větší Velká Británie, kolébka moderní parlamentní demokracie. Má sice královnu, ta ale spíš pije čaj a hlavně dělá zemi globální PR. Ano, to Česku dělá i Zeman a poslední dobou fakt intenzivně, jde však o dvě zcela různé kategorie. Britská královna je Rolls-Royce, zatímco Zeman žigulík.

Prezidenta ale klidně můžeme nechat i po zrušení funkce prezidenta na Hradě, když už tak rád mluví o hájení národních ekonomických zájmů. Do Prahy míří stále více turistů z Ruska a Číny, kde Zemana milují a k nimž má i on mentálně nejblíž. A představte si tu reklamu, kdyby jim s Ovčáčkem každý den osobně otevřel hradní bránu a ke vstupu přidal na počkání i nějaký hezký bonmot.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1