Pokrytectví #MeToo aneb má život nizozemské političky menší cenu? Komentář Michala Půra

Minulý týden v Nizozemsku spáchala sebevraždu politička strany PVV, kterou založil Geert Wilders. Třiapadesátiletá radní města Haag Willie Dille před smrtí natočila video, kde tvrdí, že trpí depresemi poté, co jí v březnu 2017 znásilnila skupina muslimských mužů. Ty na ní údajně poslal její bývalý stranický kolega Arnoud van Doorn, který v minulosti přestoupil k Islámské straně, jakkoliv to zní nepravděpodobně. Potud suchý zpravodajský výčet.

Je velmi pravděpodobné, že jste o tomto případu vůbec neslyšeli, přestože se prokazatelně stal. Je to totiž právě případ Willie Dille, který ukazuje na naše vlastní pokrytectví a autocenzuru. Je zřejmé, že média (až na nizozemská média či několik britských tabloidů), tento případ ignorují. I já jsem jej několik dnů pozoroval z dálky a čekal, kdy se objeví ověření její verze, případně nové skutečnosti. Ze strachu, že je to typ článku, kde se můžete snadno spálit. Dnes manžel Willie Dille zveřejnil prohlášení, kde popsal jednotlivé skutečnosti s tím, že za verzí své manželky stojí.

Ženy v burkách poštovní schránky prostě připomínají a hotovo. Komentář Petra Holce

Willie Dille je žena, která tvrdí, že jí znásilnili muslimové. My podrobně zkoumáme, zda to je pravda, zpochybňujeme její svědectví (zejména pak diskutující na sociálních sítích) a čekáme, co z toho vyleze. Schválně zkusme srovnat naše jednání s přístupem k obětem sexuálního zneužívání, jež vedlo ke vzniku globálního hnutí #MeToo.

Herec Kevin Spacey je obviněn ze sexuálního zneužívání, je zavržen, zbaven rolí a vyšetřován. K jeho obětem přistupujeme tak, že jim můžeme důvěřovat. Nic proti tomu. Nicméně. Proč nepřistupujeme k Willie Dille jako k ženě? K ženě, které můžeme důvěřovat. K ženě, která podle jejího manžela trpěla poslední rok silnými depresemi poté, co byla znásilněna.

Plní povinnosti jen hlupáci? Většina firem naopak soutěží, která toho utají víc. Komentář J. Januše

Má snad výpověď nizozemské političky menší cenu než výpověď hollywoodské herečky? A má menší cenu jen proto, že tvrdí, že jí znásilnila skupinka muslimských mužů vedená jejím bývalým kolegou? Má její život menší cenu proto, že byla členkou strany Geerta Wilderse? Skutečně naše autocenzura a politická korektnost dosáhla takového bodu, že se z nás stali pokrytci, kteří neumí pojmenovat realitu kolem sebe? Odpovězte si sami. Já jsem si už odpověděl.

 

SDÍLET
sinfin.digital