Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Populisté kupředu, ale co dál? V Itálii tiká časovaná bomba. Komentář Igora Záruby

Populisté kupředu, ale co dál? V Itálii tiká časovaná bomba. Komentář Igora Záruby

Chaos před volbami plus chaos o volbách rovná se chaos po volbách. V duchu této rovnice se v Itálii připravilo, odehrálo a sečetlo volební klání, které mělo rozhodnout o nové mocenské garnituře. Výsledek? Dva vítězové, kteří si nárokují premiérské křeslo, skoro vítězný doyen tamní politické scény, odvolená tradiční strana včetně někdejšího ministerského předsedy, celkový posun doprava - a nejistota jak v Římě, tak v evropském ústředí v Bruselu.

O tom, že to nebude jednoduché, před ani poté, svědčily nálady ve veřejnosti, stejně jako číselné předpovědi z průzkumů. První z nich je dědictvím po finanční a dluhové krizi, která zasáhla Itálii před pár lety a z níž se ekonomika na poloostrově dodnes nevyhrabala. Naopak, potíže ve finančním sektoru dávají zapomenout na naději, že by se z mizérie republika kdy vůbec vyhrabala.

Obětí tohoto stavu je především mladá generace, která nevidí v rodné zemi pracovní perspektivu a hromadně utíká do ciziny. Celá řada mileniálů se nechala před volbami slyšet, že k urnám nepůjde, protože u žádné z partají nebo uskupení nevidí nic, co by je oslovovalo a co by jim dávalo budoucnost. Valná část však možná tento postoj přehodnotila, protože 70procentní volební účast špatná není.

Horší je, k čemu se italští voliči dobrali. Tady předpovědi nelhaly: žádná z vůdčích sil nedosáhla na nadpoloviční většinu. V praxi to znamená, že nikdo nebude smět vládnout sám. A jsme u merita věci: kdo bude vládnout s kým.

 Jisté, že v kabinetu nebude jeho bývalý šéf Matteo Renzi, šéf zkušené a nyní historicky poražené Demokratické strany - a svého času jedna z evropských politických hvězd. To platilo do roku 2016. Momentálně je letopočet 2018 a u Renziho je vše jinak. Jsme totiž v Itálii, jejíž politický systém udivuje po desetiletí složitostí a nestabilitou. Nový volební zákon z loňska, který kombinuje prvky poměrného a většinového zastoupení a nahrává více než dříve vzniku povolebních koalic, tomuto nasadil korunu a má na výsledných číslech podíl. A Renzi si ostatně sám vylámal zuby na referendu o změně ústavy.

Ale popořádku. Vyhrála Liga severu Mattea Salviniho, která předčila stranu Vzhůru, Itálie vracejícího se Silvia Berlusconiho, s níž do boje šla. Salvini je takto kandidátem koalice pravého středu a začal už přijímat gratulace. Logicky od evropských extrémistů, jímž se líbí jeho tvrdý postoj vůči imigrantům a odmítaní společné měny euro.

Do toho se o slovo hlásí „stříbrné” Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigiho Di Maia. Ten se zprvu v šoku, že nezvítězil, jakoby ztratil, aby se o pár hodin později „zase našel”. S tvrzením, že M5S reprezentuje celou Itálii a je připraveno vyvodit odpovědnosti. Jinak řečeno, Di Maio bude vládnout s těmi, kdo ho o to požádají.

Apeninská mocnost, v níž prohloubil výsledek nedělního soupeření o hlasy už beztak hluboký příkop mezi severní průmyslovou částí (středo pravá koalice) a jihem včetně ostrovů (M5S), nastupuje na nebezpečnou cestu. Od chaosu, na nějž jsou mnozí zvyklí, směrem k anarchii. Programuje ji politická blokáda. Vyřešit ji může spojenectví silně pravých a levých subjektů. Takto by mohl vypadat výsledek námluv mezi Pěti hvězdami a stranou Bratři Itálie. Něco podobného mají v Řecku.

Varianta dvě je matematická: síly dají dohromady Liga severu, Berlusconi a postkomunisté. Do třetice smí být na tahu prezident, který by zkoušel nejrůznější modely, až by nějaký vyšel. Raději nepředvídejme jaký.

Pro Itálii, stejně jako pro EU, jsou to špatné vyhlídky. Jak politicky, tak časově. Menšinový kabinet nehrozí, opakované volby by agónii dále protáhly. Země, o níž je řeč, je předlužená, přebyrokratizovaná, bez hospodářské dynamiky, sebestředná a často „proti všem.” Vypadá to jako stručná charakteristika časované bomby. Pro poloostrov i pro EU.          

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1