Články odjinud

Populisté kupředu, ale co dál? V Itálii tiká časovaná bomba. Komentář Igora Záruby

Populisté kupředu, ale co dál? V Itálii tiká časovaná bomba. Komentář Igora Záruby

Chaos před volbami plus chaos o volbách rovná se chaos po volbách. V duchu této rovnice se v Itálii připravilo, odehrálo a sečetlo volební klání, které mělo rozhodnout o nové mocenské garnituře. Výsledek? Dva vítězové, kteří si nárokují premiérské křeslo, skoro vítězný doyen tamní politické scény, odvolená tradiční strana včetně někdejšího ministerského předsedy, celkový posun doprava - a nejistota jak v Římě, tak v evropském ústředí v Bruselu.

O tom, že to nebude jednoduché, před ani poté, svědčily nálady ve veřejnosti, stejně jako číselné předpovědi z průzkumů. První z nich je dědictvím po finanční a dluhové krizi, která zasáhla Itálii před pár lety a z níž se ekonomika na poloostrově dodnes nevyhrabala. Naopak, potíže ve finančním sektoru dávají zapomenout na naději, že by se z mizérie republika kdy vůbec vyhrabala.

Obětí tohoto stavu je především mladá generace, která nevidí v rodné zemi pracovní perspektivu a hromadně utíká do ciziny. Celá řada mileniálů se nechala před volbami slyšet, že k urnám nepůjde, protože u žádné z partají nebo uskupení nevidí nic, co by je oslovovalo a co by jim dávalo budoucnost. Valná část však možná tento postoj přehodnotila, protože 70procentní volební účast špatná není.

Horší je, k čemu se italští voliči dobrali. Tady předpovědi nelhaly: žádná z vůdčích sil nedosáhla na nadpoloviční většinu. V praxi to znamená, že nikdo nebude smět vládnout sám. A jsme u merita věci: kdo bude vládnout s kým.

 Jisté, že v kabinetu nebude jeho bývalý šéf Matteo Renzi, šéf zkušené a nyní historicky poražené Demokratické strany - a svého času jedna z evropských politických hvězd. To platilo do roku 2016. Momentálně je letopočet 2018 a u Renziho je vše jinak. Jsme totiž v Itálii, jejíž politický systém udivuje po desetiletí složitostí a nestabilitou. Nový volební zákon z loňska, který kombinuje prvky poměrného a většinového zastoupení a nahrává více než dříve vzniku povolebních koalic, tomuto nasadil korunu a má na výsledných číslech podíl. A Renzi si ostatně sám vylámal zuby na referendu o změně ústavy.

Ale popořádku. Vyhrála Liga severu Mattea Salviniho, která předčila stranu Vzhůru, Itálie vracejícího se Silvia Berlusconiho, s níž do boje šla. Salvini je takto kandidátem koalice pravého středu a začal už přijímat gratulace. Logicky od evropských extrémistů, jímž se líbí jeho tvrdý postoj vůči imigrantům a odmítaní společné měny euro.

Do toho se o slovo hlásí „stříbrné” Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigiho Di Maia. Ten se zprvu v šoku, že nezvítězil, jakoby ztratil, aby se o pár hodin později „zase našel”. S tvrzením, že M5S reprezentuje celou Itálii a je připraveno vyvodit odpovědnosti. Jinak řečeno, Di Maio bude vládnout s těmi, kdo ho o to požádají.

Apeninská mocnost, v níž prohloubil výsledek nedělního soupeření o hlasy už beztak hluboký příkop mezi severní průmyslovou částí (středo pravá koalice) a jihem včetně ostrovů (M5S), nastupuje na nebezpečnou cestu. Od chaosu, na nějž jsou mnozí zvyklí, směrem k anarchii. Programuje ji politická blokáda. Vyřešit ji může spojenectví silně pravých a levých subjektů. Takto by mohl vypadat výsledek námluv mezi Pěti hvězdami a stranou Bratři Itálie. Něco podobného mají v Řecku.

Varianta dvě je matematická: síly dají dohromady Liga severu, Berlusconi a postkomunisté. Do třetice smí být na tahu prezident, který by zkoušel nejrůznější modely, až by nějaký vyšel. Raději nepředvídejme jaký.

Pro Itálii, stejně jako pro EU, jsou to špatné vyhlídky. Jak politicky, tak časově. Menšinový kabinet nehrozí, opakované volby by agónii dále protáhly. Země, o níž je řeč, je předlužená, přebyrokratizovaná, bez hospodářské dynamiky, sebestředná a často „proti všem.” Vypadá to jako stručná charakteristika časované bomby. Pro poloostrov i pro EU.          

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud