Pošli mega a budeš na kandidátce. ČSSD se vrací do zlatých kmotrovských časů

GLOSA PETRA HOLCE | A je zase o něco jasněji. Málokdo chápal, když vedení ČSSD brutálně přepsalo kandidátku své ústecké buňky do krajských voleb a na čtvrté místo napsalo „kmotra“ Petra Bendu, jenž kdysi bačoval divoký sever nejen pro expremiéra ČSSD Jiřího Paroubka. Teď už to pochopí snad každý: Benda za to poslal ČSSD milion korun, jak informoval server iROZHLAS.cz.

Benda jako obvykle mlčí jako hrob, tentokrát ale za něj promluvil transparentní účet strany, kam zmiňovaný milion poslal. ČSSD, k níž nejsou průzkumy nejen krajských volebních preferencí úplně vstřícné, se tak vrací do starých zlatých kmotrovských časů, kdy se volební kandidátky psaly právě tímhle způsobem. Z ČSSD to mimochodem nejen na severu udělalo marginální stranu, která teď místo hejtmanů řeší to, aby vůbec pronikla na „hejtmanství“.

Navíc je to přímo fantastická ironie. Šéf ČSSD Jan Hamáček komentoval červencový comeback Bendy na ústeckou kandidátku strany tím, že prý „jako předseda sociální demokracie nebude platit kampaň expravičáků.“ Narážel tím na to, že ústecká ČSSD (stejně jako i v dalších krajích) šla radši do voleb v uskupení s názvem Lepší sever, na jehož kandidátce se objevili i odpadlíci z TOP 09 či ODS. Aha! Takže teď platí kampaň „exultrapravičákovi“ Bendovi; bývalý šéf ústecké ČSSD totiž po svém odchodu z partaje v posledních sněmovních volbách kandidoval za krajně pravicovou DSSS. A to dokonce jako lídr její liberecké kandidátky.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital