Praha hodlá nenápadně nakupovat ubytovny

Patrik Nacher

Vedení hlavního města v uplynulých měsících utratilo miliony korun za pronájem hotelů. Během pandemie v nich bydleli lidé v tíživé životní situaci. Nyní chce Rada Prahy v čele s primátorem Hřibem nakoupit některé tyto hotely a ubytovny. Záměr byl schválen na srpnovém jednání Rady města. Město by přitom i podle předvolebních slibů Pirátů, Prahy Sobě a Spojenců pro Prahu (TOP 09 a Starostové) mělo především umožnit jednodušší výstavbu bytů.

Plánovaný nákup ubytovacích zařízení je bohužel dalším důkazem selhání této koalice v řešení klíčových problémů Prahy. Celé to navíc připomíná kauzu netransparentního pronájmu Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Kdo a jak totiž rozhodl o tom, kterých ubytoven se to bude týkat? Nevíme. Tento „jánabráchysmus“ přímo kontrastuje s rétorikou o transparentní politice a zlepšování politické kultury na pražském magistrátu.

Město již dnes za pronájem hotelů a ubytoven měsíčně utrácí okolo tří milionů korun v závislosti na počtu ubytovaných osob. Dvě třetiny této částky jdou na ubytování, milion pak na úhradu hygienických potřeb či zajištění služeb. Není proto těžké spočítat, kolik toto politické rozhodnutí o veřejných prostředcích Pražany již stálo. Daleko těžší je ovšem vymyslet rozumný důvod, proč to město vůbec dělá tímto způsobem. 

Střet zájmů Andreje Babiše: Špičky českého správního práva komentují rozhodnutí Pavla Zemana

sinfin.digital