Praha hodlá nenápadně nakupovat ubytovny

13. 08. 2020 • 14:46
Vedení hlavního města v uplynulých měsících utratilo miliony korun za pronájem hotelů. Během pandemie v nich bydleli lidé v tíživé životní situaci. Nyní chce Rada Prahy v čele s primátorem Hřibem nakoupit některé tyto hotely a ubytovny. Záměr byl schválen na srpnovém jednání Rady města. Město by přitom i podle předvolebních slibů Pirátů, Prahy Sobě a Spojenců pro Prahu (TOP 09 a Starostové) mělo především umožnit jednodušší výstavbu bytů.

Plánovaný nákup ubytovacích zařízení je bohužel dalším důkazem selhání této koalice v řešení klíčových problémů Prahy. Celé to navíc připomíná kauzu netransparentního pronájmu Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Kdo a jak totiž rozhodl o tom, kterých ubytoven se to bude týkat? Nevíme. Tento „jánabráchysmus“ přímo kontrastuje s rétorikou o transparentní politice a zlepšování politické kultury na pražském magistrátu.

Město již dnes za pronájem hotelů a ubytoven měsíčně utrácí okolo tří milionů korun v závislosti na počtu ubytovaných osob. Dvě třetiny této částky jdou na ubytování, milion pak na úhradu hygienických potřeb či zajištění služeb. Není proto těžké spočítat, kolik toto politické rozhodnutí o veřejných prostředcích Pražany již stálo. Daleko těžší je ovšem vymyslet rozumný důvod, proč to město vůbec dělá tímto způsobem. 

V porovnání s plánem na nákup ubytoven to nicméně jsou drobné. Není jasné, podle jakého klíče a komu město pomůže. Zároveň je netransparentní maskovat celý záměr za charitativní akci, když důvodová zpráva k předmětnému materiálu jasně zmiňuje, kolik míst pro ubytování by potřebovali městští policisté, hasiči či učitelé. Město tímto krokem fakticky přiznává, že rezignuje na reálné řešení bytové krize v hlavním městě. 

Skutečně si přejeme, aby například učitelé, kteří kvůli rostoucím cenám nemovitostí, na vlastní bydlení nedosáhnou, museli bydlet na ubytovnách či v lepším případě v hotelových pokojích? A takový projekt družstevního bydlení je zase po roce intenzívního projednávání v koalici ve fázi, jakoby koalice o něm začala diskutovat teprve nedávno. Výsledek je tedy v nedohledu – neexistuje ani shoda předložit materiál na zastupitelstvo. Celé je to tedy jen další příklad nekoncepčního chování současného vedení hlavního města. 

Autor je pražským zastupitelem za ANO.