Proč chápeme situaci na Ukrajině špatně, proč nejde ani tak o Rusko a proč je Německo ochotné obětovat vše jen kvůli jednomu cíli

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Možná jste zaznamenali velmi nešikovné vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, které se týkalo situace na Ukrajině. „Záleží na tom, co (Rusko, pozn. red.) udělá. Jedna věc je, pokud to bude menší vpád a my se budeme dohadovat o tom, co dělat anebo nedělat. Ale pokud skutečně udělají to, co jsou schopni udělat se silami shromážděnými na hranicích, pokud dále napadnou Ukrajinu, bude to pro Rusko katastrofa,“ řekl a okamžitě vyvolal bouři napříč Evropou a zejména pak v Kyjevě. Washington nicméně výrok o „menším vpádu“ rychle korigoval, lze tak předpokládat, že se Biden opět velmi nešikovně vyjádřil. Ve skutečnosti ovšem tato epizoda není příliš důležitá. Daleko důležitější je, že stále zjevně nechápeme, co je na Ukrajině v sázce.

Je skutečně pravděpodobné, že Rusko Ukrajinu napadne, ale jeho vojsko se bude držet na východě země, kterou mají pod kontrolou rebelové, samozřejmě s náležitou podporou Moskvy. Putin dost možná nestojí o krvavou válku s Ukrajinou, k níž by nepochybně pochod na Kyjev vedl. Na východě určitě narazí nejen na menší odpor, ale také na obyvatelstvo, jemuž ruská invaze nemusí být úplně proti chuti. Přeci jenom i ruský diktát může směle konkurovat neschopnosti současné „rebelské“ správy. Co je tedy skutečně ve hře?

Proč na Bidenových nevhodně zvolených slovech v podstatě nezáleží?

Jakkoliv se nám může zdát současný přístup Spojených států k situaci na Ukrajině poněkud vlažný, nezapomínejme, že to byli Američané, kteří nesou zásadní podíl na modernizaci ukrajinské armády. Pokud by se neodehrála, Putin by už dost možná na Kyjev pochodoval.

Zásluhy ovšem nelze připsat pouze USA. Velkou roli hrají i Velká Británie a Turecko, které mimo jiné zásobuje Ukrajince bezpilotními letouny. Naprosto zásadní ovšem je, že na modernizaci se jen velmi okrajově podílí členské státy Evropské unie. V posledních dnech jsme mohli vidět, že třeba Němci Ukrajincům odmítají poskytnout i defenzivní zbraně.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč Evropané zase váhají?
  • Co na přístup Evropy říkají Američané?
  • A čeho se obává Putin?
sinfin.digital